Strona Główna » Nowości » Zmiany czasu pracy i przepisów dotyczących ciężarówek w Szwajcarii
flaga-szwajcarii

Zmiany czasu pracy i przepisów dotyczących ciężarówek w Szwajcarii

05/01/2016, Kategoria: Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Szwajcaria odstępuje od dotychczasowych unormowań, które dotyczą czasu pracy oraz odpoczynku dla kierowców samochodów ciężarowych. Nowe przepisy będą konsultowane z Unią Europejską.

Na 28 posiedzeniu Unii Europejskiej i Szwajcarii ustalono, że znany ze swojej neutralności, ale i surowych przepisów ruchu drogowego kraj ogłosił, że szykuje zmianę obowiązującego prawa.

Szwajcarzy odstąpią od przepisów podyktowanych przez Unię Europejską na rzecz równoważnych przepisów krajowych. Jednocześnie jednak kraj ze stolicą w Genewie zadeklarował, że część z nich będzie konsultowana z UE.

Oczywiście w ramach współpracy Szwajcaria będzie musiała wprowadzić pozwolenia na transport, którego wymagać będą wszystkie pojazdy powyżej 3,5 tony zajmujące się transportem na terenie Szwajcarii oraz Unii Europejskiej.

Szwajcaria i Unia Europejska będą uznawały wzajemne dokumenty dotyczące przewozów, a także respektowane będą prawa dotyczące czasu pracy kierowców, czasu odpoczynku czy transportu kolejowego.

Opłaty drogowe w Szwajcarii – podwyżki

Konkretne zmiany, jeśli takowe będą miały miejsce, poznamy już wkrótce. Obecnie wiadomo jedynie tylko, że od 1 stycznia 2017 roku w Szwajcarii zwiększą się opłaty dla samochodów ciężarówek spełniających normy emisji spalin EURO III, IV i V, a ciężarówki EURO VI będą miały całkowicie zniesioną zniżkę.

W praktyce oznacza to wzrost opłat z 276 do 298 Franków dla wszystkich ciężarówek oraz przyczep wjeżdżających na teren Szwajcarii. Żeby oficjalnie ustalić ten przepis potrzebna jest zgoda Unii Europejskiej, a następne spotkanie w tej sprawie odbędzie się dopiero w czerwcu 2016 roku.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress