Strona Główna » Nowości » Winiety autostradowe w Polsce tańsze niż ViaToll
Autostrada A2

Winiety autostradowe w Polsce tańsze niż ViaToll

08/08/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej przygotowują nowy projekt ustawy o winietach oraz likwidacji bramek autostradowych. Czy winiety dla Polaków mają sens?

W ciągu najbliższych tygodni powstanie projekt przygotowywane przez posłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którzy postanowili zająć się sprawą korków oraz opłat autostradowych. Ich zdaniem  najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z systemu winiet drogowych.

Apelujemy do premiera żeby nie czekał 2-3 lata na rozwiązanie tego problemu, bo da się go rozwiązać w ciągu kilku miesięcy. Proponujemy likwidację bramek i przygotowanie ustawy w sprawie winiet. To jedyne rozwiązanie, które może ograniczyć korki. – zaznaczył poseł SLD Dariusz Joński podczas konferencji prasowej

Zdaniem SLD wprowadzenie winiet za przejazd autostradami znacznie obniżyłoby ceny. Podróż ze Świecka do Konina w obie strony to dzisiaj koszt 132 zł, czyli 4 razy tyle co 10-dniowa winieta autostradowa do Austrii, której kosz to 35 zł. W Czechach i na Słowacji tego typu winiety kosztują równowartość 50 zł.

18 zł za 10 dni – winiety w Polsce

Co ciekawe, na temat winiet autostradowych rozmawiano już 10 lat temu, kiedy to projekt nie spodobał się posłom PO i PSL. Winieta na 10 dni miałaby kosztować 18 zł, dwa miesiące jazdy po polskich autostradach wiązałoby się z wydatkiem 54 zł, a roczna winieta kosztowałaby 180 zł.
baner2
Początkowo miałyby to być zwykłe papierowe winiety, a z czasem takie, jakie są stosowane na Węgrzech. Elektroniczne winiety działają w ten sposób, że kierowca na początku drogi podaje numer rejestracyjny samochodu, który następnie jest weryfikowany w bazie pojazdów z opłaconymi winietami. Polskie autostrady nie są jednak w pełni państwowe, ciekawe jak rozwiązany zostałby ten problem.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

  • Mały

    To lepsze od “darmowej” autostrady w weekendy…. ZA darmowe jazdy autostradą zapłacą wszyscy, bo przecież wszyscy wkładamy pieniądze tym burakom do choćby rezerwy publicznej z której będą opłacane darmowe weekendy na “A”- już sama nazwa wskazuje! Zakładam, że większość z Was to wie ale z połowa głupiego społeczeństwa nie. Ja mieszkam na zapiździu mazurskim autostradą jeżdżę raz do roku w góry. I się pytam dlaczego mam płacić za buraków z Warszawy którzy co weekend tłumnie kursują na monciaka dla przykładu żeby się napier&%#%#&% ???

    • staruch46 .

      popieram twoje zdanie ale za ..burakow z warszawy… masz niewyjety wpie..dol. Jak z warszawy to tylko “słoiki”

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress