Strona Główna » Nowości » W Londynie wymazują pasy na drogach – absurdalny pomysł zwiększy bezpieczeństwo?
Autostrada-A2-fot-Acubens

W Londynie wymazują pasy na drogach – absurdalny pomysł zwiększy bezpieczeństwo?

11/02/2016, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Według statystyk usunięcie poziomego oznakowania na jezdni, czyli pasów i linii ciągłych sprawia, że prowadzimy z większą uwagą. Rozwiązanie to wprowadzane jest już w Wielkiej Brytanii.

Oznakowanie poziome na jezdni pełni wiele ważnych funkcji i w znaczący sposób wpływa na bezpieczeństwo poruszania się po drogach. Tak może się przynajmniej wydawać.

Pasy i linie nie tylko oddzielają od siebie dwa pasy ruchu, ale także wskazują miejsca przejścia dla pieszych, wyznaczają pobocze, a we mgle ułatwiają utrzymanie się we właściwym miejscu na jezdni.

Znaki poziome – bez nich 13% wolniej

Opublikowano jednak wyniki badań, według których na drogach bez oznakowania poziomego jeździmy o 13% wolniej, bardziej uważając na otoczenie, gdyż czujemy się mniej pewnie.

Na fragmentach dróg w Londynie zostały już usunięte linie (oznakowanie poziome) i teraz podobny zabieg zostanie przeprowadzony na drogach A22, A23 oraz A100. To jednak dopiero początek, ponieważ zarządca transportu w Londynie, czyli Transport for London zamierza rozszerzyć obszar działania i stopniowo wymazywać linie z kolejnych miejsc.

Trudno jednak nie podejść sceptycznie do tego pomysłu. Czy Waszym zdaniem tego typu rozwiązanie może zwiększyć bezpieczeństwo na drogach?

(fot. Acubens)

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress