Strona Główna » Nowości » viaTOLL – ile zarabiają bramownice?
System poboru opłat viaTOLL

viaTOLL – ile zarabiają bramownice?

13/12/2013, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Krajowy system poboru opłat viaTOLL opublikował informacje dotyczące przychodów z jedenastu miesięcy 2013 roku. Ile firmy transportowe i kierowcy oddają państwu?

System poboru opłat viaTOLL budzi sporo kontrowersji, również biorąc pod uwagę kary nakładane na kierowców w zamian za niedopilnowanie pieniędzy w systemie płatności. Kolejną kontrowersją są gigantyczne przychody generowane przez bramownice.
baner2

Z oficjalnych danych wynika, że tylko w okresie od 1 stycznia do 30 listopada tego roku na konto Krajowego Funduszu Drogowego wpłynęło ponad 1,08 miliarda złotych, które pochodziły właśnie z Krajowego Systemu Poboru Opłat. Aż 86% udziału w tych zyskach ma viaTOLL, a dodatkowe 14% to pieniądze pochodzące od kierowców samochodów osobowych płacących za odcinki autostrad A2 oraz A4.

Od początku funkcjonowania Krajowy System Poboru Opłat, czyli od lipca 2011 roku zarobił już ponad 2,4 miliarda złotych. Pieniądze te trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego, który z kolei przeznacza je na inwestycje związane z rozwojem infrastruktury i modernizację dróg. Rekordowym miesiącem pod względem przychodów był lipiec, kiedy wpływy z systemu viaTOLL przyniosły 113,45 miliona złotych.

Początkowo viaTOLL objął 1565 km dróg, jednak z czasem sieć się powiększała. W lipcu 2012 roku o 325 km, w styczniu 2013 o 14 km, a w marcu o kolejne 160 km, w październiku doszły 343 km, a w grudniu kolejne 120 km. Łącznie więc system viaTOLL obejmuje 2653 km dróg krajowych, ekspresowych oraz autostrad na terenie całej Polski.

Nadal trwają prace nad kolejnymi etapami rozwoju sieci viaTOLL, która do 2018 roku ma objąć nawet 7000 km polskich dróg. Za każdy etap odpowiada rozporządzenie Rady Ministrów.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress