Strona Główna » Nowości » Trzeźwy policjant – mundurowi też będą dmuchali?
Policyjny alkomat

Trzeźwy policjant – mundurowi też będą dmuchali?

13/05/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Czy kontrole stanu trzeźwości policjantów przez niezależnych działaczy organizacji jest dobrym pomysłem? Przyglądamy się projektowi “Trzeźwy policjant”.

W 2013 roku tylko w województwie kujawsko-pomorskim policja zatrzymała dwóch nietrzeźwych kolegów po fachu. Pijani policjanci zostali przyłapani w Inowrocławiu i Toruniu. Policjant zatrzymany w Inowrocławiu został usunięty ze służby, a przeciwko drugiemu toczy się obecnie postępowanie prokuratorskie.

Co grozi pijanym policjantom?

Co więcej, w 2014 roku także doszło do jednego takiego przypadku, kiedy to policjant pełnił służbę pod wpływem alkoholu. Rzecznik prasowa komendanta wojewódzkiego policji w Bydgoszczy Monika Chlebicz podkreśla, że policja nie zamierza ukrywać tych spraw. Pijani policjanci mają dużo gorzej niż reprezentanci innych zawodów, bowiem od razu wyrzucani są z pracy i przeciw nim toczy się postępowanie, tracą więc wszystko.
baner2
Problem polega jednak na tym, że o pijanym policjancie dowiadujemy się dopiero wtedy, kiedy zostanie on przyłapany w pracy, a więc dwóch policjantów pod wpływem alkoholu w 2013 roku w województwie kujawsko-pomorskim stanowi jedynie wierzchołek góry lodowej.

Ogólnopolskie stowarzyszenie “Prawo na drodze” wpadło na pomysł kontrolowania trzeźwości policjantów. Ich zdaniem pomimo tego, że co roku policja wykonuje nawet kilkadziesiąt milionów kontroli trzeźwości, nikt nie sprawdza tego czy funkcjonariusze także nie przychodzą do pracy “zawiani”.

Trzeźwy policjant – ogólnopolska akcja

Właśnie tak zrodził się pomysł zorganizowania ogólnopolskiej akcji o kryptonimie “Trzeźwy policjant”.  Stowarzyszenie zwróciło się z prośbą do komendanta głównego policjo o wydanie zarządzenia, w ramach którego przeszkoleni członkowie “Prawa na drodze” przeprowadzaliby kontrole trzeźwości policjantów. 

Oficjalnie jednak szefowie poszczególnych jednostek policji mają sprawdzać trzeźwość swoich podwładnych za każdym razem gdy ci wyjeżdżają radiowozami na patrol.

Sprawdzanie trzeźwości policjantów, ale także kierowców autobusów miejskich oraz tramwajów przez niezależną organizację wydaje się bardzo dobrym pomysłem. Do finalnego ujawnienia osób będących pod wpływem alkoholu i tak potrzebni będą funkcjonariusze policji, a więc działałoby to na zasadzie wsparcia dla policji.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress