Strona Główna » Prawo » Szwecja tylko na oponach zimowych
Scania G480 6x4 Euro 6 wywrotka

Szwecja tylko na oponach zimowych

03/12/2013, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Wszystkie samochody ciężarowe poruszające się na terenie Szwecji, nawet te zarejestrowane poza granicami tego kraju, mają obowiązek jazdy na oponach zimowych.

W tym roku uległy zmianie szwedzkie przepisy dotyczące jazdy na oponach zimowych. Do tej pory w krajach Półwyspu Skandynawskiego przepis obowiązywał samochody osobowe, tak było w Szwecji. Jednak teraz, regulacje dotyczą również ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.
baner2

Przepis ten dotyczy wszystkich samochodów ciężarowych jeżdżących po szwedzkich drogach, a więc również tych zarejestrowanych na terenie Polski, przekraczających szwedzką granicę. Za zaniedbanie tego obowiązku grozi kara równa 600 złotych. Co więcej, auto zostaje unieruchomione – nie można nim jechać nawet do warsztatu na zmianę opon.

W Szwecji nakaz jazdy na oponach zimowych obowiązuje od 1 grudnia do 31 marca. W Norwegii sezon zimowy rozpoczyna się już 15 listopada i podobnie jak w Szwecji, trwa do końca marca. W Finlandii na zimówkach należy jeździć od 1 grudnia do 28 lutego.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress