Strona Główna » Nowości » System eCall – we wszystkich samochodach od 2015!
System eCall

System eCall – we wszystkich samochodach od 2015!

04/03/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Europosłowie uchwalili nowe przepisy związane z obowiązkowym wyposażeniem samochodów na drogach należących do krajów Unii Europejskiej.

Obowiązkowymi elementami wyposażenia samochodów ubiegających się o homologację na terenie Unii Europejskiej są już między innymi pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne czy czujniki ciśnienia w oponach TPMS. Teraz europosłowie uchwalili nową ustawę, w myśl której do tej listy dojdzie system eCall.
baner2

System eCall – czym jest?

eCall to europejski system szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych, który ściśle związany jest z inicjatywą eSafety, będącej częścią strategii Unii Europejskiej dążącej do zmniejszenia liczby śmiertelnych wypadków samochodowych.

Schemat działania systemu eCall

W razie wypadku system eCall da kierowcy możliwość manualnego lub automatycznego wezwania pomocy. Ręczny tryb eCall będzie uruchamiany przez kierowcę bądź pasażerów wypadku, a za automatyczne wezwanie pomocy odpowiadać mają czujniki zbierające dane z pozostałych systemów bezpieczeństwa jak poduszki powietrzne, ESP czy nawigacja GPS, wysyłając do centralnego systemu komunikat dotyczący stanu pojazdu oraz potencjalnych obrażeń.

Co więcej, system będzie działał również w ramach siedzi telefonii alarmowej i po przesłaniu danych dotyczących wypadku, nastąpi próba połączenia operatora systemu z samochodem, który uległ wypadkowi.

System eCall – kiedy?

Nowe przepisy dotyczące systemu bezpieczeństwa eCall wejdą w życie w październiku 2015 roku. Zdaniem europosłów to rozwiązanie przyczyni się nie tyle do zmniejszenia liczby wypadków na drogach, ale znacznie ułatwi akcje ratownicze i automatycznie przekaże służbom

Sądzicie, że system eCall faktycznie przyczyni się do spadku liczby śmiertelnych wypadków?

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

  • Bartosz Pokrzywiński

    Wydaje się spoko, ale ciekawe jak wpłynie to na ceny nowych samochodów.

  • http://motocykliczny.pl Paweł Dymerski

    Może i spoko, ale to kolejna kasa do zgarnięcia od kierowców! Mówię stanowcze nie!

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress