Strona Główna » Nowości » System eCall – bezpłatny dla kierowców?
System eCall

System eCall – bezpłatny dla kierowców?

08/05/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Unia Europejska jest już coraz bliżej wprowadzenia elektronicznego systemu. Europosłowie ustalili, że rozwiązanie to ma być gotowe najpóźniej do października 2017.

Już od jakiegoś czasu wiadomo, że wprowadzenie elektronicznego systemu informowania o wypadkach eCall jako obowiązkowego elementu wyposażenia pojazdów jest tylko i wyłącznie kwestią czasu. Unia Europejska traktuje ten projekt bardzo poważnie i już teraz trwają prace nad tym rozwiązaniem.
baner2
Wcześniej informowaliśmy, że odpowiednie rozporządzenie może zostać uchwalone już w październiku 2015 i nic nie wskazuje na to żeby termin ten uległ przedłużeniu. Najprawdopodobniej w kwestii systemu eCall będzie podobnie jak z czujnikami ciśnienia w oponach TPMS. Od 1 listopada 2012 roku wszystkie nowe, ubiegające się o homologacje pojazdy musiały mieć obowiązkowo zamontowany ten system. Dokładnie 2 lata później, czyli 1 listopada 2014 roku już wszystkie wyjeżdżające z salonów auta, bez względu na to czy ubiegały się o homologację po 2012 roku, muszą być wyposażone w system TPMS.

System eCall – jak to działa?

Według specjalistów ogólnoeuropejski system eCall skróci aż o 40% czas reakcji służb ratunkowych na zgłoszenie o wypadku w obszarze miejskim oraz aż o 50% w obszarze wiejskim, przez co zmniejszy się liczba osób zabitych w wypadkach drogowych. W praktyce szybsza pomoc ofiarom wypadków doprowadzi także do sprawniejszego udrożnienia dróg z korków spowodowanych powypadkowymi pojazdami blokującymi ruch.

Kierowcy najprawdopodobniej nie będą musieli ponosić kosztów związanych z utrzymaniem systemu eCall. Będzie to leżało w interesie organizacji lub firm prywatnych finansowanych przez kraje członkowskie, które mają mieć pełną swobodę w decydowaniu o organizacji działania służb ratunkowych. Oczywiście wprowadzenie systemu eCall poprzedzi kampania informująca kierowców o tym jak we właściwy sposób korzystać z tego rozwiązania.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress