Strona Główna » Prawo » Światła samochodu ciężarowego – obrysówki
Światła samochodu ciężarowego Scania R480.

Światła samochodu ciężarowego – obrysówki

01/12/2013, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

W październiku 2009 roku w życie wszedł przepis, który mówi o obowiązku montowania do niektórych samochodów ciężarowych, po raz pierwszy zarejestrowanych na terenie Polski, konturowych świateł odblaskowych. Przyjrzyjmy się światłom obrysowym.

Światła obrysowe samochodu ciężarowego, czyli tzw. obrysówki, są montowane po to, by pozostałym użytkownikom drogi w warunkach pogorszonej widoczności, łatwiej było ocenić rozmiary pojazdu. Samochody ciężarowe zajmują swoją niemal cały pas ruchu, przy czym ich długość sięga nawet 16,5 metra, co może stanowić problem chociażby podczas wyprzedzania takiego pojazdu.

Światła samochodu ciężarowego – obrysówki

Z tego też względu niektóre samochody ciężarowe muszą być wyposażone w światła obrysowe zaznaczające kontur tylny – kolor żółty lub czerwony oraz kontur boczny – światła koloru żółtego lub białego. Do ruchu nie dopuszcza się zespołów pojazdów, w których jeden z pojazdów jest wyposażony w światła obrysowe, a drugi nie ma takich świateł. 

Oznakowanie światłami obrysowymi powinno wynosić minimum 80% długości pojazdu lub zespołu pojazdów. Jeżeli ze względów technicznych nie jest to możliwe, w wyjątkowych okolicznościach nie może ono stanowić mniej niż 60% długości pojazdu. Ponadto, boczne światła obrysowe powinny znajdować się w postaci linii dolnej oraz rogów górnych. W przypadku tylnej części nadwozia, czyli np. tyłu naczepy, oznakowanie światłami obrysowymi powinno być pełne, a więc w warunkach ograniczonej widoczności ułatwiać rozpoznanie całego konturu pojazdu.

Światła obrysowe obowiązkowo muszą być montowane w pojazdach:

  1. Wykorzystywanych do przewozu ładunków, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 7,5 tony, ale nie przekracza 12 ton, przy czym ich długość jest większa niż 6 m, a szerokość większa od 2,1 m.
  2. Wykorzystywanych do przewozu ładunków, których dopuszczalnych masa całkowita jest większa niż 12 ton, długość większa niż 6 m, a szerokość większa niż 2,1 m.
  3. W przyczepach oraz naczepach, których masa całkowita maksymalna jest większa niż 3,5 tony, ale nie przekracza 10 ton.
  4. W przyczepach oraz naczepach, których masa całkowita maksymalna przekracza 10 ton. 

Światła obrysowe opcjonalnie mogą być montowane w pojazdach:

  1. Używanych do przewozu ładunków, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.
  2. Używanych do przewozu ładunków, których dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3,5 tony, ale nie przekracza 7,5 tony.
  3. W przyczepach oraz naczepach, których masa całkowita maksymalna jest większa niż 0,75 tony, ale nie przekracza 3,5 tony.
  4. W autobusach przeznaczonych do przewozu osób o liczbie miejsc siedzących dla pasażerów większej niż 8 oraz o masie całkowitej nie większej niż 5 ton.
  5. W autobusach przeznaczonych do przewozu osób o liczbie miejsc siedzących dla pasażerów większej niż 8 oraz o masie całkowitej większej niż 5 ton.

 

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress