Strona Główna » Nowości » Straż Miejska będzie miała większe uprawnienia – co czeka kierowców?
Strażnik miejski

Straż Miejska będzie miała większe uprawnienia – co czeka kierowców?

21/04/2016, Kategoria: Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

MSWiA zamierza dać dodatkowe uprawnienia Straży Miejskiej, które będą poszerzały zakres pojazdów możliwych do odholowania. Czy kierowcy powinni się obawiać?

Straż Miejska to jedna z najbardziej kontrowersyjnych instytucji i raz na jakiś czas poruszany jest temat likwidacji tej służby. Tymczasem okazało się, że MSWiA zamierza poszerzyć uprawnienia strażników miejskich.

Co jakiś czas dyskutuje się na temat tego czy Straż Miejska jest komuś jeszcze potrzebna. Instytucja ta swoją złą sławę zawdzięcza zakresowi obowiązków, ponieważ zajmuje się ona m.in. wystawianiem mandatów parkingowych czy odholowywaniem pojazdów.

Straż Miejska i odholowanie pojazdu

W praktyce okazuje się jednak, że akurat w kwestii tych obowiązków, Straż Miejska działa bardzo sprawnie. W 2015 roku, w samej tylko Warszawie strażnicy odholowali ponad 16 tysięcy samochodów, z których 2200 było wrakami.

Po odholowaniu źle zaparkowanego auta, utrudniającego ruch, kierowca musi zapłacić 500 zł oraz mandat nałożony przez strażnika. Drogi interes.

Okazuje się jednak, że MSWiA zamierza poszerzyć uprawnienia Straży Miejskiej właśnie w tym zakresie. Nowe przepisy mają dać możliwość odholowania na parking nie tylko tych pojazdów, które zaparkowano na ulicy, ale także tych stojących na pasie drogowym.

Odholowanie pojazdów stojących na pasie drogowym

Pas drogowy to całe otoczenie jezdni (rozumianej potocznie jako ulica), więc w praktyce także pasy zieleni pomiędzy jezdniami. Także tam Straż Miejska nie pozwoli na zaparkowanie np. niesprawnego techniczne pojazdu, u którego doszło do awarii podczas jazdy.

Ponadto samorządy mają mieć większe możliwości w zakresie ustalania stawek za usunięcie takich pojazdów, kiedy ze względu na zły stan techniczny np. wyciek oleju, konieczne było wykonanie dodatkowych niestandardowych czynności.

Nowe przepisy, dające nowe uprawnienia Straży Miejskiej mają wejść w życie najpóźniej jesienią 2016 roku.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress