Strona Główna » Prawo » Samochody ciężarowe – wymiary
Nowe Volvo FH podczas jazdy. Zestaw ciągnik z naczepą. Ponadgabarytowy.

Samochody ciężarowe – wymiary

27/06/2013, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Na terenie Unii Europejskiej, a co za tym idzie Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązują ujednolicone regulacje dotyczące maksymalnych wymiarów samochodów ciężarowych mogących poruszać się po drogach publicznych.

Oczywiście istnieją pewne odstępstwa od tych przepisów, czyli przewóz tak zwanych ładunków ponadgabarytowych, jednak są one traktowane w sposób wyjątkowy i wymagają specjalnych pozwoleń.

Przepisy określające wymiary maksymalne pojazdów są bardzo precyzyjne i w pierwszej kolejności martwić muszą się o nie producenci pojazdów, którzy ubiegają się o homologację na terenie krajów Unii Europejskiej.

1. Samochody ciężarowe – długość

– Maksymalna długość pojedynczego pojazdu nie może przekroczyć 12 metrów

– Maksymalna długość pojedynczego pojazdu członowego nie może przekroczyć 16,50 metrów.

– Maksymalna długość zespołu pojazdów składającego się z pojazdu silnikowego oraz przyczepy nie może przekroczyć 18,75 metrów.

 2. Samochody ciężarowe – szerokość

Maksymalna szerokość pojazdu nie może przekroczyć 2,50 metrów, co ma związek z szerokością pasów ruchu i utrudnieniach przy manewrowaniu na drogach. Jest to jednak szerokość nie obejmująca lusterek umocowanych na przegubowych wysięgnikach, bocznych świateł pojazdu oraz elementów elastycznych, które zostały wykonane z gumy lub tworzywa sztucznego.

Odstępstwem od tej reguły może być samochód ciężarowy z nadwoziem typu furgon, którego ściany wyposażone są w dodatkową izolację termiczną. W tym przypadku maksymalna szerokość pojazdu, także nie uwzględniając lusterek, świateł bocznych i wystających elementów wykonanych z tworzywa sztucznego, nie może wynosić więcej niż 2,60 metrów.

Scania Streamline samochód ciężarowy. Zestaw ciągnik i naczepa.

 3. Samochody ciężarowe – wysokość

Wysokość pojazdu ciężarowego nie może wynosić więcej niż 4,00 m.

 4. Pozostałe wymiary i regulacje

– Odległość mierzona od osi sworznia siodła, a tylnym obrysem naczepy, a więc jej krawędzią, nie może przekroczyć 12,0 m.

– Odległość mierzona od osi sworznia siodła, a przednią krawędzią naczepy, a więc częścią umieszczoną przy ciągniku siodłowym, nie może być dłuższa niż 2,04 m. Przepis ten stosuje się do wszystkich naczep zarejestrowanych po 31 grudnia 1993 roku.

– Pojazd lub zespół pojazdów, muszą mieć możliwość poruszania się po pierścieniu o promieniu zewnętrznym nie przekraczającym 12,5 m, przy czym wewnętrzny promień nie jest mniejszy niż 5,30 m. Zasada ta także stosowana jest tylko w odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych po 31 grudnia 1993 roku, kiedy to weszły w życie nowe przepisy.

– Odległość mierzona wzdłużnie do osi pojazdu pomiędzy najbardziej wysuniętym do przodu punktem powierzchni ładunkowej, a tylnym obrysem przyczepy/naczepy, a więc najdalej wysuniętym do tyłu punktem powierzchni ładunkowej, nie może wynosić więcej niż 16,40 m. Jest to długość przy zachowaniu odległości między tylnym obrysem pojazdu ciągnącego, a przednim obrysem przyczepy, wynoszącym 0,35 m. Ten przepis stosuje się tylko do pojazdów zarejestrowanych po 31 grudnia 1998 roku.

– Odległość między tylną osią pojazdu ciągnącego, a przednią osią naczepy nie może być mniejsza niż 3,00 m. To także przepis stosowany w odniesieniu do pojazdów zarejestrowanych po 31 grudnia 1998 roku.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress