Strona Główna » Nowości » Rosyjski system Platon wkrótce z systemem post-pay
System poboru opłat drogowych

Rosyjski system Platon wkrótce z systemem post-pay

24/03/2016, Kategoria: Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Rosyjski system Platon służący do poboru opłat drogowych od 15 kwietnia będzie oferował także możliwość wnoszenia opłat po przejechaniu płatnego odcinka. Jak działa to rozwiązanie?

Już od 15 kwietnia będzie można uiszczać opłaty w rosyjskim systemie poboru opłat drogowych Platon (Płaton), po pokonaniu danego odcinka. Nie chodzi o bramki i fizyczne płacenie za danymi fragmentami drogi, ale o możliwość opłacenia należności przelewem w systemie post-pay.

Jest to bez wątpienia udogodnienie ze względu na brak konieczności posiadania odpowiedniej kwoty na koncie, mniejszy stres, mniej obowiązków na głowie właściciela samochodu ciężarowego. W praktyce system post-pay umożliwi firmom uregulowanie należności w terminie do 1 miesiąca od czasu przejechania płatnego odcinka.

Platon także jako post-pay

Żeby skorzystać z post-pay Platon, firma transportowa musi być zarejestrowana w systemie od co najmniej 2 miesięcy, nie może mieć przeterminowanych należności czy niezapłaconych mandatów za przejazdy bez dokonania opłaty, a także, co oczywiste, w ciężarówce musi być zamontowane urządzenie pokładowe do naliczania opłat.

Rosyjski Platon to największy i najbardziej kompleksowy system płatności dróg w Europie oraz Azji. Jego oficjalne uruchomienie nastąpiło w listopadzie 2015 roku. Od tego czasu pokrywa on dokładnie 50 775 km płatnych dróg, 481 punktów kontroli oraz 138 centrów obsługi.

System Platon – opłaty i stawka za kilometr

System Platon dotyczy wszystkich pojazdów ciężarowych poruszających się na terenie Federacji Rosyjskiej, których masa przekracza 12 ton. Stawka za kilometr przejechany po drogach płatnych wyznaczona została na 3,06 rubli (około 15 groszy) i w przeciwieństwie do krajów Unii Europejskiej, tutaj bez większego znaczenia jest klasa emisji spalin, liczba osi czy inne aspekty.

Za brak opłaty w systemie Platon kary rozpoczynają się od 450 000 rubli, czyli kwoty blisko 22 500 zł, aż do 1 000 000 rubli, a więc około 50 000 zł. Największą karą dla przedsiębiorców jest jednak możliwość zatrzymania pojazdu jako depozytu do czasu uiszczenia odpowiedniej kary.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress