Strona Główna » Nowości » Rosja wypowiedziała umowę TIR – co to oznacza?
Samochód ciężarowyScania R410 Streamline.

Rosja wypowiedziała umowę TIR – co to oznacza?

29/11/2013, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Rosja wypowiedziała międzynarodową konwencję TIR ułatwiającą transport towarów w krajach europejskich. To oznacza jeszcze większe kolejki na granicach, a więc opóźnienia w transporcie towarów, a co za tym idzie także gigantyczne straty finansowe dla firm transportowych.

Międzynarodowa konwencja TIR i karnety TIR nie będą honorowane na terenie Rosji począwszy od 1 grudnia 2013 roku. Władze Unii Europejskiej natychmiast rozpoczęły działania, które mają na celu odwołanie tej decyzji. Interweniowały Komitet Kodeksu Celnego, Rada Wykonawcza TIR, Sekretarz Wykonawczy Komisji Gospodarczej ONZ oraz pozostałe zainteresowane strony.

Utrudnienia na przejściach granicznych

W rezultacie interwencji udało się początkowo przełożyć wypowiedzenie konwencji, a następnie odwołać tę decyzję, poza okręgami celnymi Uralu, Syberii, Dalekiego Wschodu oraz Wołgi. Okazało się jednak, że 1 grudnia wygasa umowa pomiędzy Rosyjską Federalną Służbą Celną, a Rosyjskim Międzynarodowym Stowarzyszeniem Przewoźników Drogowych, a więc od 1 grudnia władze Rosji będą mogły bez przeszkód wdrożyć tę decyzję w życie.

W praktyce oznacza to znacznie większe kolejki na przejściach granicznych, związane z kontrolą celną, a co za tym idzie spore opóźnienia w transporcie towarów. To z kolei przełoży się na straty finansowe przewoźników, poprzez wydłużenie czasu transportu dóbr oraz opłacanie kierowców pokonujących mniejsze odległości (tkwiąc w kolejkach). Sytuacja jest na tyle poważna, że może bezpośrednio wpłynąć na polską gospodarkę, czyli nie tylko na przewoźników, ale na nas wszystkich. Najbardziej odczują to jednak kierowcy, dla których przekroczenie granicy z Rosją będzie trudniejsze.

Ostatnią deską ratunku jest osiągnięcie porozumienia przed 1 grudnia tego roku, co mogłoby zapobiec stratom. Trzymamy rękę na pulsie.

TIR – międzynarodowa konwencja

Międzynarodowa konwencja TIR (fr. Transport International Routier) weszła w życie w 14 listopada 1975 roku. Jej głównym celem jest uproszczenie kontroli na przejściach granicznych krajów pokonywanych przez samochód ciężarowy. Pojazd wyruszający z Hiszpanii jest kontrolowany i plombowany w Hiszpanii, a następnie kontrolowany dopiero w państwie docelowym. Wszystkie granice państw przekraczanych po drodze przekracza z formalnościami uproszczonymi do minimum.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress