Strona Główna » Nowości » Rosja wyłącza system GPS – nawigacje samochodowe przestaną działać?
Mercedes Actros Nawigacja GPS

Rosja wyłącza system GPS – nawigacje samochodowe przestaną działać?

14/05/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Już w czerwcu może być problem z nawigacjami satelitarnymi na terenie Rosji. Kreml ogłosił, że zamierza wyłączyć stacje nawigacji satelitarnej GPS.

Wraz z rozpoczęciem czerwca Kreml ma wyłączyć znajdujące się na jej terytorium amerykańskie stacje systemu GPS. Stanie się to jeśli nie zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie własnego systemu o nazwie Glonass, który Rosja chce umieścić w USA.

Glonass – rosyjski GPS kością niezgody

Jest to informacja, którą dziennikarzom podał oficjalnie wicepremier Rosji, Dmitrij Rogozin. W zeszłym roku zarówno CIA jak i Pentagon ostrzegały o tym, że rozwój rosyjskiego systemu nawigacji Glonass może wkrótce zagrozić bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych.
baner2
Z tego też powodu wstrzymano budowę sześciu stacji monitorowania Glonass, które zdaniem CIA i Pentagonu ułatwiłby szpiegowanie USA. Oczywiście Rosja odrzuciła te zarzuty tłumacząc się chęcią zwiększenia precyzji swoich nadajników.

Teoretycznie system GPS opiera się o satelity, jednak każda z nich musi być nadzorowana przez co najmniej dwie stacje naziemne. 

Nietrudno przewidzieć jak może skończyć się wyłączenie stacji wspierania systemu GPS w Rosji. Nie wiadomo jednak czy musi wiązać się to z tym, że nawigacje samochodowe przestaną działać. Tak czy inaczej, na wyprawę na wschód warto zabrać ze sobą mapę.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress