Strona Główna » Prawo » Rejestracja “anglików” w Polsce już możliwa – co trzeba zrobić?
mercedes-actros

Rejestracja “anglików” w Polsce już możliwa – co trzeba zrobić?

17/08/2015, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Począwszy od 16 sierpnia w Polsce w pełni legalnie rejestrować można samochody z kierownicą po prawej stronie. Co trzeba zrobić żeby przystosować je do ruchu prawostronnego?

W weekend oficjalnie w życie weszły przepisy, które zezwalają na rejestrowanie w Polsce samochodów z kierownicą po prawej stronie. Wcześniej było to możliwe jedynie w przypadku pojazdów specjalnych jak np. zamiatarki czy różnego rodzaju auta wykorzystywane przy utrzymywaniu porządku lub podczas remontów dróg.

W przypadku pozostałych typów pojazdów konieczna była tzw. “przekładka”, czyli przebudowanie auta w taki sposób, żeby kierownica umieszczona została z lewej strony. Biorąc pod uwagę, że auta sprowadzane z Wielkiej Brytanii są często nawet o połowę tańsze niż te w wersji europejskiej, zabieg ten często się opłacał.

Przekładka wiązała się z kosztem w wysokości od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Nowe przepisy zezwalają na rejestrację aut z kierownicą po prawej stronie, wymagając modyfikacji, których koszt może ograniczyć się do kilkuset złotych.

Co zrobić żeby zarejestrować “anglika”?

Warunkiem zarejestrowania pojazdu pochodzącego z innego kraju jest przede wszystkim pozytywne przejście badania technicznego. W przypadku “anglików”, poza dobrym stanem technicznym, sprawnymi hamulcami itp. ważne będzie żeby:

– licznik prędkości miał wskaźnik w kilometrach na godzinę

– światła nie oślepiały kierowców jadących z naprzeciwka (trzeba zamienić je na wersję europejską)

– tylne światło przeciwmgłowe umieszczone było z odpowiedniej strony

– lusterka zapewniały kierowcy dobrą widoczność

Rejestrowanie samochodów osobowych z kierownicą po prawej stronie to bardzo kontrowersyjny temat. Jazda takim autem to nie tylko spore utrudnienie podczas wyprzedzania czy znacznie gorsza widoczność na rondach i skrzyżowaniach.

Warto zwrócić uwagę na to, że infrastruktura do obsługi bramek autostradowych czy nawet punkty typu drive thru w restauracjach przystosowane są dla samochodów z kierownicą po lewej stronie. Ponadto ubezpieczenie powiedziały, że dla wszystkich “anglików” będą obowiązywały znacznie wyższe koszty ubezpieczenia OC.

Czy kiedykolwiek będzie możliwość rejestrowania ciężarówek z kierownicą po prawej stronie?

Biorąc pod uwagę względy zwiększonego bezpieczeństwa i przede wszystkim widoczność, jest to mało prawdopodobne.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress