Strona Główna » Nowości » Punkty karne online – nowe usługi dla kierowców w sieci
Policja-radar

Punkty karne online – nowe usługi dla kierowców w sieci

11/06/2015, Kategoria: Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Już niedługo wszyscy kierowcy będą mogli za pośrednictwem Internetu sprawdzić aktualną liczbę punktów karnych na swoim koncie. Co jeszcze przygotowuje MSW?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki przygotowują nowe usługi dla kierowców. Wszystko zgodnie z projektem ustawy, który właśnie przyjęła Rada Ministrów, dającym podstawy prawne do wprowadzenia internetowych usług dla kierowców.

Liczba punktów karnych na koncie od zawsze była trochę problematycznym tematem. Co jeśli kierowca nie wie czy przekroczył 24 punkty? Wówczas powinien iść na posterunek i po prostu zapytać, ale boi się, że będzie miał ich więcej i policjant każe mu przy okazji zostawić prawo jazdy.

Nowe e-usługi zakładają, że kierowca będzie miał internetowy dostęp własnych danych i informacji na temat zastosowanych wobec niego kar czy ograniczeń, które wynikają z wykroczeń oraz przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym. W praktyce chodzi o liczbę punktów karnych czy historię mandatów.

Jak sprawdzić punkty karne?

Ponadto przyszli kursanci będą mogli zapoznać się z oficjalnym rankingiem szkół jazdy, który zostanie stworzony na podstawie danych statystycznych. Zdaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przyczyni się to do wzrostu jakości usług świadczonych przez takie szkoły.

Dodatkiem ma być także funkcja “Mój pojazd”, która umożliwi na dostęp do danych dotyczących własnego pojazdu. Fajnie byłoby, gdyby w przyszłości system ten był tak mocno rozwinięty żeby kierowca mógł posługiwać się jednym dokumentem tożsamości (prawo jazdy i dowód osobisty w jednym), co z kolei mogłoby być automatycznie przypisane do danych pojazdu, a w praktyce wielkie i niepraktyczne dowody rejestracyjne zostałyby w domu.

CEPiK_2.0

CEPiK 2.0 – czy będzie ciąg dalszy?

Oficjalnym terminem wprowadzenia w życie nowych e-usług ma być styczeń 2016 roku. Warto pamiętać, że rok temu uruchomiono pierwsze tego typu funkcjonalności, którymi są “Historia Pojazdu” oraz “Bezpieczny Autobus”, a jeszcze wcześniej rozpoczęto międzynarodową wymianę informacji o kierowcach, co ma przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa na drogach całej Unii Europejskiej. To właśnie dzięki temu projektowi ukrócony zostanie proces bezkarności kierowców dostających mandaty z fotoradarów poza granicami naszego kraju.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych słusznie dąży do tego żeby dać obywatelom wgląd do danych gromadzonych w bazie CEPiK. Oficjalnie projekt modernizacji systemu we współpracy z Centralnym Ośrodkiem Informatyki kończy się w 2016 roku, jednak łatwo się domyślić, że jeśli wszystko odniesie skutek, rząd będzie chciał rozwijać system.

Czy Twoim zdaniem to dobry pomysł i będziesz korzystał z tego rozwiązania?

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress