Strona Główna » Nowości » Przekroczysz prędkość o 1 km/h i dostaniesz mandat – koniec 10 km/h tolerancji pomiaru
Fotoradar

Przekroczysz prędkość o 1 km/h i dostaniesz mandat – koniec 10 km/h tolerancji pomiaru

03/06/2015, Kategoria: Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Posłowie pracują nad kolejnym obostrzeniem przepisów dotyczących ruchu drogowego. Tym razem jednak pomysł wydaje się trochę zbyt radykalny, a jego głównym celem będzie wyciągnięcie pieniędzy z kieszeni kierowców.

Rząd przygotowuje projekt ustawy, w myśl którego miałby zostać całkowicie zniesiony zapis dotyczący jakiejkolwiek tolerancji pomiaru prędkości przez fotoradary. Nasi posłowie wychodzą więc z założenia, że są to urządzenia całkowicie nieomylne. Do tej pory mandat wystawiany był dopiero za przekroczenie prędkości powyżej 10 km/h, czyli faktyczne i wyraźne przekroczenie.

Teraz jednak, jeżeli ustawa wejdzie w życie, będzie można dostać mandat już za jazdę z prędkością 51 km/h w miejscu, gdzie obowiązuje 50 km/h. W praktyce więc może dochodzić do przypadków, w którym drobny błąd pomiaru urządzenia lub też delikatnie niepoprawne wskazania licznika czy nawet odrobina nieuwagi kierowcy, doprowadzi do wystawienia mu mandatu.

Tolerancja pomiaru fotoradarów – mandat za 1 km/h

Zapewne wielu prowadzących nie zgodzi się z taką decyzją i pojawi się mnóstwo odwołań. Nie wiemy jak naszą prędkość mierzy fotoradar, prędkościomierz samochodowy jest bardzo nieprecyzyjny (na szczęście często zawyża o kilka km/h), kolejnym źródłem jest nawigacja, która także nie zawsze jest precyzyjna.

Kilka lat temu rząd przekonywał nas do fotoradarów gwarantując kierowcom 10 km/h tolerancji, jasno mówiąc wówczas, że celem fotoradarów nie jest zarabianie pieniędzy, ale spowolnienie ruchu w danych miejscach, gdzie często dochodziło do wypadków, w pobliżu szkół, przejść dla pieszy itd. Jak podaje źródło przekroczenia do 10 km/h stanowią większość i już wkrótce będzie można za nie dostać 50 zł mandatu.

Co sądzicie o nowym pomyśle rządu? Czy czujecie się oszukani?

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

  • XXX

    Nie zgadzajmy się na to ! To jest wyzysk pieniędzy ! Nie można tego przemilczeć

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress