Strona Główna » Prawo » Prowadzenie auta bez prawa jazdy będzie przestępstwem?
Volvo-Alkolock

Prowadzenie auta bez prawa jazdy będzie przestępstwem?

11/12/2014, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Po raz kolejny przygotowano projekt zmian ustawy o ruchu drogowym. Tym razem posłowie zajęli się nie tylko pijanymi kierowcami, ale także prowadzącymi bez uprawnień.

Najbardziej gorącym tematem dotyczącym kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu jest wprowadzenie systemów alkomatów montowanych przy układzie elektrycznym pojazdu. Alkolocki miałyby zmuszać kierowcę do badania próbki wydychanego powietrza i w razie wykrycia w nim alkoholu blokować zapłon.

Alkolocki dla recydywistów

Firmy lobbujące to rozwiązanie przekonują, że w krajach gdzie wprowadzono alkolocki statystyki dotyczące wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców uległy poprawie. Nowe zmiany proponowane przez ustawodawcę przewidują także kilka innych propozycji w walce o wzrost bezpieczeństwa na polskich drogach.

Począwszy od pijanych kierowców poza alkolockami proponowane jest także wprowadzenie obowiązku wpłacenia nawiązki na rzecz poszkodowanych w wypadku osób, która miałaby wynosić minimalnie 5000 zł. Ponadto osoby starające się o zwrot utraconego prawa jazdy musiałyby przejść kurs reedukacyjny, a sam okres zatrzymania uprawnień dla osób prowadzących pod wpływem alkoholu miałby się wydłużyć na czas od 3 do 15 lat. Tutaj w przypadku ponownego złapania kogoś na jeździe po pijaku prawo jazdy byłoby zabierane dożywotnio.

Prowadzenie pojazdu bez uprawnień przestępstwem?

Na koniec to o czym wspominaliśmy na początku, czyli temat najbardziej kontrowersyjny. Ustawodawca chce żeby prowadzenie pojazdu mechanicznego bez uprawnień było traktowane jak przestępstwo, a nie wykroczenie. Do tej pory w praktyce wyglądało to tak, że kierowca jadący autem bez prawa jazdy dostawał mandat w wysokości 500 zł, płacił go i było po sprawie. Wiele osób, które stać było na takie mandaty często po zabraniu prawa jazdy dalej prowadziły auta, przygotowując się na ewentualne mandaty.

Nadal jednak warto zauważyć, że ciągle wszyscy tylko mówią o kolejnych propozycjach. Od pamiętnego wypadku w Kamieniu Pomorskim wkrótce minie rok, a nadal nie wprowadzono radykalnych zmian w przepisach.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress