Strona Główna » Nowości » Prawo jazdy 2017 – zielony listek, limity prędkości, obowiązkowe kursy i nowe przepisy dla młodych kierowców
Policja-drogówka

Prawo jazdy 2017 – zielony listek, limity prędkości, obowiązkowe kursy i nowe przepisy dla młodych kierowców

17/08/2016, Kategoria: Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Wraz z początkiem nowego roku w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące prawa jazdy kategorii B. Co takiego zmieni się dla młodych kierowców w 2017?

Regulacje prawne dotyczące nowych zasad prawa jazdy kategorii B miały zostać wprowadzone w życie już w tym roku. Ostatecznie jednak rząd wyznaczył 1 stycznia 2017 roku jako termin przyjęcia nowych zasad.

Nowelizacja ustawy przygotowana była pod kątem młodych kierowców, czyli osób po raz pierwszy uzyskujących prawo jazdy kategorii B. Tacy kursanci zostaną po 1 stycznia objęci dwuletnim okresem próbnym. W tym czasie jeśli kierowca popełni trzy wykroczenia (np. przekroczenie prędkości) lub jedno przestępstwo, automatycznie traci prawo jazdy i musi ponownie udać się na egzamin.

Prawo jazdy 2017 – zmiany w przepisach

Przez pierwsze 8 miesięcy każdy młody kierowca jest zobowiązany do naklejenia na auto symbolicznego zielonego listka oraz przestrzegania innych ograniczeń prędkości. Poza terenem zabudowanym może on jeździć z maksymalną prędkością 80 km/h, a na drogach ekspresowych dwujezdniowych oraz autostradach z prędkością nie większą niż 100 km/h.

Przez ten sam okres kierowca nie może wykonywać pracy lub prowadzić działalności gospodarczej, która polega na prowadzeniu pojazdu. Dotyczy to głównie kurierów, dostawców pizzy czy przewożących lekkie ładunki dostawczakami do 3,5 tony DMC.

To jednak nie koniec nowości. Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, każdy młody kierowca będzie musiał udać się na dwa, płatne, obowiązkowe kursy. Pierwszy to teoretyczny kurs związany z bezpieczeństwem na drogach (100 zł), drugi jest godziną praktycznej nauki ćwiczeń na matach poślizgowych (200 zł). Oba szkolenia należy przejść przed upływem pierwszych 8 miesięcy, ale nie wcześniej niż po 4 miesiącach od daty otrzymania prawa jazdy.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

 • michu990

  xDDDD

 • Mateusz

  Ja pizgam XDD

 • marecki

  dobra zmiana cdn.

  • Iga

   Dobra zmiana haha jestem ciekawa czy jesteś świadomy iż pomysł ten dał poprzedni rząd który chciał właśnie aby przepisy te weszły w życie już w tym roku jednak termin został przesunięty przez nowy rząd gdyż młodzi kierowcy mieli by duży problem ponieważ nic nie było przygotowane A na Kursy trzeba byłoby jeździć ”na drugi koniec Polski “.

   • marecki

    faktycznie chałwa im za to że to przełożyli

  • yak2k

   Ale te przepisy zostały zaplanowane przez poprzednią zmianę. Za tej tylko wchodzą w życie

 • Piotr

  Bezmyślnie, bo mogli zrobić tak, że trzeba przejechać np 5tys km bo co z tego że zrobię prawko zdam techniczny ale w ciągu okresu próbnego tj 8miesiecy nie będę jeździł autem, bo np zachoruje.

  • Marek

   a jak sprawdziłbyś te 5 tys. ?

 • http://forum.android.com.pl/user/26522-igorius/ Igorius

  Państwu brakuje pieniędzy. Rządowi PiS zabraklo 5mld zł na program 500+ musi zatem skądś je uzyskać – tu mamy 300zł zysku państwa. Cwane, co nie?

  • Marcin Fliszkiewicz

   Szczególnie, że te przepisy uchwalił sejm za rządów PO i miały wejść w życie w 2016.

 • Adek321

  A co z osobami, które zdają prawko przed 1 stycznia 2017 roku? czy te osoby będą musiały przejść te “obowiązkowe” kursy? czy także zielony listek będzie obowiązywał? Proszę o odpowiedź a nie bezwartościowy spam…

  • Artok

   Na szczęście nie. Dlatego ja w przyszłym tygodniu zapisze się na kurs, by ominąć te durne przepisy.

 • Duch Radiowy

  Na autostradach i drogach expresowych dwujezniowych 100km a poza terenem zabudowanym 80km…..i w jednej i drugiej sytuacji ograniczenie sprawi zagrożenie .Już tłumaczę na autostradzie i expresówce pojedzie taki delikwent i zacznie tira wyprzedzać i potrwa to długo gdyż tir jedzie ok93km/h…..głupota…a poza terenem zabudowanym tiry będą wyprzedzały takich kierowców i jak łatwo sobie wyobrazić ile czasu to będzie trwało…..Polepszyli bezpieczeństwo nie ma co….kretyńskie przepisy ….

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress