Strona Główna » Nowości » Powrót gminnych fotoradarów? Rząd chce wskrzesić część urządzeń
Fotoradar

Powrót gminnych fotoradarów? Rząd chce wskrzesić część urządzeń

21/01/2016, Kategoria: Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Po zamieszaniu związanym z likwidacją Inspekcji Transportu Drogowego rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotowuje się do cofnięcia reformy, w ramach której samorządy straciły możliwość korzystania z fotoradarów.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna część fotoradarów ponownie może zacząć działać, tym razem po egidą Głównej Inspekcji Transportu Drogowego.

Poprzedni rząd złożony z posłów PO i PSL zdecydował o tym, że strażnicy miejscy oraz gminni nie mają prawa korzystać z fotoradarów. Tym samym udało się zahamować falę frustracji kierowców przejeżdżających przez małe miejscowości i dostających po czasie zdjęcia z fotoradarów poukrywanych w nieoznakowanych pojazdach czy poustawianych za kubłami na śmieci.

Nowy rząd jest jednak zdania, że posłowie PO-PSL zapędzili się trochę za daleko ze swoją reformą. Jak informuje źródło, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pracuje już nad przywróceniem części tych urządzeń do działania na terenie gmin.

W 2014 roku gminy dysponowały liczbą około 400 rejestratorów, przy czym obecnie sieć fotoradarów opiera się tylko na tych urządzeniach (także około 400), którymi dysponuje wyłącznie Inspekcja Transportu Drogowego pracująca w Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, czyli CANARD.

Fotoradar

Gminne fotoradary w systemie CANARD

Według posłów PiS dobrą decyzją było pozbawienie strażników mobilnych fotoradarów, jednak niepotrzebnie gminy pozbyły się także urządzeń zamontowanych na masztach, czyli takich, które były odpowiednio oznaczone i umieszczone w racjonalnych miejscach, w pobliżu szkół i miejsc wymagających zachowania szczególnej ostrożności.

Rzeczniczka resortu infrastruktury Elżbieta Kisil powiedziała, że ministerstwo dopiero analizuje ten problem. Z kolei przedstawiciele MSWiA w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną przyznali, że problem ten trafił na tapetę przy okazji dyskusji na temat wdrożenia Inspekcji Transportu Drogowego do policji, co według najnowszych informacji zostało jednak przerwane.

Posłowie PiS przyznają także, że chodzi o przywrócenie fotoradarów w tych miejscach, w których były one naprawdę potrzebne. Urządzenia te są dość drogie, a nieużywane niszczeją, więc szkoda byłoby zmarnować ich potencjał – przyznaje Grzegorz Adam Woźniak, wiceprzewodniczący komisji samorządowej.

Najbardziej interesujące jest jednak to, że nawet posłowie Platformy Obywatelskiej, którzy razem z Polskim Stronnictwem Ludowym przeprowadzili reformę radarową, stwierdzili teraz, że są skłonni wspomóc PiS przy wprowadzaniu takiej ustawy.

Warto wspomnieć, że w 2014 roku za pośrednictwem takich fotoradarów wystawiono aż 751 000 mandatów na łączną kwotę blisko 130 milionów złotych. Co więcej, niedługo przedtem sprawa była bardzo mocno nagłaśniana, a najbardziej kontrowersyjne były urządzenia zamontowane w niektórych gminach znajdujących się na terenie województwa Zachodniopomorskiego, gdzie trudno było nie odczuć wrażenia, ze wpływy z fotoradarów w znaczny sposób podwyższyły pensje pracowników publicznych, strażników gminnych czy nawet dyrektorów szkół.

odcinkowy-pomiar-prędkości

Tutaj dochodzi jednak do kolejnego problemu, ponieważ pomimo tego, że wstępnie wycofano się z likwidacji Inspekcji Transportu Drogowego i przeniesienia 700 inspektorów do policji, to nadal mówi się o tym, że cały CANARD, który zarządza 400 radarami, odcinkowym pomiarem prędkości czy czujnikami łapiącymi kierowców jadących na czerwonym świetle, finalnie miałby jednak trafić pod skrzydła policji.

Likwidacja Inspekcji Transportu Drogowego – premier podejmie decyzję

Samo ITD podkreśla, że nie ma odpowiedniego budżetu żeby przejąć, zamontować i obsłużyć dodatkowe urządzenia. Dodatkowo pojawia się także sprawa związana z samym statusem nieużywanych fotoradarów. Czy są one mocno zużyte, czy należą do gmin, czy były użyczone na zasadzie wypożyczenia.

Dobrym podsumowaniem wydaje się cytat Gazety Prawnej z jednego z inspektorów, który powiedział, że nie po to inwestowano pieniądze w nowoczesny sprzęt, całkowicie zdalnie przesyłający wszystkie dane, żeby teraz jeździć po Polsce z pendrive’ami i zgrywać zdjęcia ze słupów z fotoradarami.

Więcej informacji w tej sprawie poznamy pewnie już wkrótce, media nie odpuszczą tak istotnego tematu. Pamiętajmy także, że według najnowszych doniesień w sprawie Inspekcji Transportu Drogowego nic nie jest jeszcze przesądzone, a ostateczną decyzję ma podjąć premier Beata Szydło.

źródło – Dziennik Gazeta Prawna

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress