Strona Główna » Nowości » Porozumienie transportowe z Rosją – wyjaśniamy co i jak
volvo-fh12xl

Porozumienie transportowe z Rosją – wyjaśniamy co i jak

22/02/2016, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Przedstawiciele polskiego rządu doszli do porozumienia z Rosjanami. Podpisano czasową umowę pomiędzy tymi państwami i przez dwa najbliższe miesiące polskie ciężarówki mogą jechać na wschód.

Ostatnie tygodnie były bardzo nerwowe dla wszystkich właścicieli firm przewozowych, które zajmują się transportem towarów do Rosji. Po tym jak wygasły zezwolenia dotyczące transportu towarów Rosjanie postawili twarde warunki, zakazując ciężarówkom z polskimi tablicami rejestracyjnymi wjazdu do kraju.

Przedłużające się negocjacje nie przyniosły żadnych rezultatów, a 15 lutego był ostatnim terminem, w którym polskie samochody ciężarowy musiały opuścić Rosję. Ostatecznie jednak 19 lutego wiceministrowie Jerzy Szmit i Nikołaj Asauł podpisali czasowe porozumienie.

20 tysięcy zezwoleń – co to oznacza?

Nowe zezwolenia wjazdu do Rosji są ważne do 15 kwietnia 2016 roku, polscy przewoźnicy otrzymają ich łącznie 20 tysięcy, a dokładniej 10 tysięcy pozwoleń ogólnych i 10 tysięcy na przewozy do i z krajów trzecich.

Jednocześnie też Rosjanie dostali 20 tysięcy zezwoleń, ale tutaj aż 19,5 tysiąca to zezwolenia ogólne. To właśnie na początku tego tygodnia wznowiony zostanie transport na wschód.

Transport do Rosji – co będzie dalej?

To jednak nie oznacza, że Rosja będzie stała otworem przed polskimi przedsiębiorcami. Nadal tamtejszy rząd chce zmniejszyć liczbę zezwoleń dla naszych przewoźników, najprawdopodobniej na rzecz Białorusinów.

Nie do końca wiadomo co będzie po 15 kwietnia, jednak wszystko wskazuje na to, że w najbliższym okresie inwestowanie z myślą o kierunku wschodnim w branży transportowej nie jest najlepszym pomysłem.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress