Strona Główna » Nowości » Polskie ciężarówki muszą natychmiast opuścić Rosję – dzisiaj ostateczny termin wyjazdu
Scania-R480

Polskie ciężarówki muszą natychmiast opuścić Rosję – dzisiaj ostateczny termin wyjazdu

15/02/2016, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Dzisiaj mija ostatni dzień, który Rosjanie dali polskim kierowcom samochodów ciężarowych na opuszczenie terenu Federacji Rosyjskiej. Co dalej z transportem na wschód?

Cała sytuacja rozpoczęła się w grudniu, kiedy to Rosjanie wydali nowe przepisy wykonawcze dotyczące umowy z 1996 roku pomiędzy Polską, a Rosją, która określa zasady realizowania przewozów drogowych.

W praktyce nasz wschodni sąsiad zaczął stopniowo ograniczać wpływ polskich firm na terenie Federacji Rosyjskiej, rozpoczynając od bardzo mocnego ograniczenia transportu ciężarowego.

Pomimo rozmów prowadzonych na początku lutego, obie strony nie znalazły rozwiązania i do dzisiaj, czyli 15 lutego 2016 roku wszystkie samochody ciężarowe z polskimi tablicami rejestracyjnymi muszą opuścić Rosję.

Polska i Ukraina przeciw Rosji?

Warto pamiętać o tym, że według danych ministerstwa aż 70% wszystkich kierowców przywożących towary do Rosji to polskie firmy transportowe. W niedzielę dodatkowo rosyjskie ministerstwo transportu wprowadziło zakaz wjazdu także dla ukraińskich ciężarówek, oficjalnie tłumacząc się tym, że na Ukrainie blokowane były rosyjskie ciężarówki.

Od czwartku także rosyjskie samochody ciężarowe nie mają prawa wjazdu do UE przez Ukrainę. Blokady te są podobno owocem działań ukraińskich organizacji nacjonalistycznych oraz ludzi walczących na wschodzie Ukrainy z rosyjskimi separatystami.

Konieczne wznowienie rozmów z Rosją

Co dalej z transportem ładunków na wschód? Póki co nie wiemy nic i miejmy nadzieję, że polski rząd dostanie wsparcie ze strony Unii Europejskiej w negocjacjach z Rosją. Warto pamiętać, że w Polsce znajduje się najwięcej firm transportowych w całej Europie i to my jesteśmy najbardziej konkurencyjnymi przewoźnikami na tym kontynencie.

Ograniczenie udziału polskich firm, wprowadzanie płac minimalnych na terenie wybranych państw odbije się na gospodarce całej Europy, a także tych krajów, które takowe restrykcje wprowadzają.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress