Strona Główna » Nowości » Polska wprowadzi system EETS do poboru opłat drogowych – co ulegnie zmianie na autostradach?
Autostrada A1

Polska wprowadzi system EETS do poboru opłat drogowych – co ulegnie zmianie na autostradach?

18/03/2016, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

System EETS już wkrótce ma wkroczyć w fazę przygotowania do wdrożenia także na terenie Polski. Co takiego ulegnie zmianie w podróżowaniu na autostradach?

Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, już wkrótce Polska powinna wprowadzać system EETS, czyli European Electronic Toll Service. Interoperacyjny system poboru opłat na wszystkich autostradach ma być pierwszym krokiem przygotowania do EETS.

Chodzi o wprowadzenie elektronicznego sposobu poboru opłat na autostradach, który obecnie możliwy jest tylko na odcinkach zarządzanych przez GDDKiA. Docelowo, Unia Europejska dąży do tego żeby z pomocą jednego urządzenia można było pokonywać wszystkie autostrady krajów należących do UE, płacąc systemem elektronicznym.

System EETS – ułatwienie dla transportu?

Teoretycznie najlepiej byłoby, gdyby prywatne firmy, będące koncesjonariuszami autostrad, dołączyły się do systemu viaTOLL. Stalexport już zapowiedział, że będzie w stanie samemu pokryć koszty związane z taką operacją, bo teoretycznie umożliwi to zwiększenie ruchu na drogach oraz usprawnienie podróży dla kierujących.

W 2012 roku kraje członkowskie były już zobowiązane do tego żeby wstępnie przygotowywać się do wprowadzenia EETS, a jedyny, problemem jest przyjęcie ustawy oraz rozporządzeń wykonawczych, co doprowadziłoby docelowo do stworzenia rejestru firm, które mogłyby oferować tego typu usługi.

Obecnie trwają prace nad tą ustawą, a w styczniu przyjęto projekt nowelizacji. Teoretycznie więc za jakiś czas możliwe będzie podróżowanie w całej Europie z jednym elektronicznym urządzeniem pobierającym opłaty drogowe.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress