Strona Główna » Nowości » Podwyżka opłaty paliwowej – 2,5 grosza na kolej
Mercedes Actros

Podwyżka opłaty paliwowej – 2,5 grosza na kolej

27/05/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Całkiem przypadkiem zaraz po wyborach rząd zajmie się projektem ustawy zwiększającej opłatę paliwową o 25 zł na 1000 litrów. Pieniądze mają trafić na Fundusz Kolejowy.

Kierowcy będą musieli zapłacić z własnej kieszeni za modernizację polskiej kolei. Opłata paliwowa ma się zwiększyć o 25 zł na 1000 litrów, czyli o 2,5 zł na każde 100 litrów paliwa, w związku ze składką na Fundusz Kolejowy,

Resort finansów twierdzi, że jeżeli obniżona zostanie akcyza, uda się uniknąć podwyżek na stacjach paliw. Obecnie opracowywany jest projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych i Krajowym Funduszu Drogowym oraz ustawy o Funduszu Kolejowym i podatki akcyzowym.

Podwyżka opłaty paliwowej – 2,5 groszy na litrze

Zmiana ta związana jest z potrzebą zwiększenia finansów niezbędnych do realizacji projektów inwestycyjnych w zakresie infrastruktury kolejowym, a także pozostałych wydatków związanych z utrzymaniem kolei i jednocześnie wykorzystania środków z Unii Europejskiej na lata 2014-2020.
baner2
Projekt zakłada podniesienie opłaty paliwowej o 25 zł na każde 1000 litrów paliwa w latach 2015-2018. Jest to więc 2,5 groszy na każdym litrze paliwa. Warto przypomnieć, że obecnie w zależności od rodzaju paliwa opłata ta wynosi już od 7 do 26 groszy, a w całym 2013 roku wpływy z opłaty paliwowej wyniosły aż 4,65 miliarda złotych!

Resort finansów uspokaja, że najprawdopodobniej uda się jednocześnie obniżyć akcyzę w taki sposób żeby kierowcy nie odczuli podwyżek na stacjach paliw. Niemniej jednak teraz kupując każdy litr paliwa będziemy wspólnie składali się na polską infrastrukturę kolejową.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress