Strona Główna » Prawo » Podatek VAT i samochód z kratką – wielki powrót
Samochód dostawczy Mercedes Citan. Podatek VAT.

Podatek VAT i samochód z kratką – wielki powrót

12/12/2013, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Według najnowszych doniesień już wkrótce powróci możliwość rejestrowania samochodów z tzw. kratką. To oznacza, że osobówki ponownie będą rejestrowane jako samochody ciężarowe.

Zanosi się na bardzo duże zmiany dotyczące odliczenia podatku VAT od zakupu oraz używania samochodów z nadwoziem osobowym. W 2010 roku przedsiębiorcy mogli rejestrować osobówki jako samochody ciężarowe, po zamontowaniu do wnętrza kratki oddzielającej przestrzeń pasażerską od użytkowej.
baner2

W przyszłym roku rejestracja aut z kratką będzie ponownie możliwa. Obecnie od samochodu osobowego odliczyć można tylko 60% podatku VAT. Co więcej, musi być to kwota nieprzekraczająca 6000 zł netto. W praktyce więc, jeśli wziąć pod uwagę wartość auta na poziomie 200 tys zł, przedsiębiorca może „stracić” nawet około 40 000 zł.

Nowe przepisy dotyczące podatku VAT, mają być jeszcze bardziej skomplikowane. W przypadku samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony, a więc pojazdów osobowych i dostawczych, możliwe będzie odliczenie tylko 50% wartości podatku VAT od kosztów zakupu, paliwa oraz części eksploatacyjnych w przypadku, gdy samochód będzie wykorzystywany zarówno do celów biznesowych jak i prywatnych.

Jeśli nabywca zadeklaruje przeznaczenie pojazdu tylko i wyłącznie do celów biznesowych, ściśle związanych z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, możliwe będzie odliczenie 100% wartości podatku VAT. Wygląda jednak na to, że ocena przydatności i wykorzystywania samochodu będzie pozostawiona urzędnikom.

Z tego też względu eksperci radzą, by pospieszyć się z zakupem samochodu osobowego, który ma być zarejestrowany jako ciężarowy, jeśli chcemy odliczyć 100% podatku VAT. Jest to uwarunkowane jest to tym, że importerzy samochodów mogą nie nadążyć z dostarczaniem aut oraz z tego, że odliczenie 100% podatku VAT wynika z okresu bez doprecyzowanych przepisów dotyczących użytku biznesowego lub prywatnie-biznesowego.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress