Strona Główna » Prawo » Pieszy z pierwszeństwem przed pasami – ustawa już wkrótce?
Przejscie-dla-pieszych

Pieszy z pierwszeństwem przed pasami – ustawa już wkrótce?

01/06/2015, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Posłowie Platformy Obywatelskiej odgrzebali projekt ustawy sprzed 1,5 roku. Chcą oni dać pieszym pierwszeństwo jeszcze przed pasami. Czy to dobry projekt?

Zdaniem politycznych ekspertów sprawa trafiła na tapetę po 1,5 roku tylko dlatego, że jest to część przedwyborczych obietnic, a warto przypomnieć, że już wkrótce czekają nas wybory parlamentarne.

Piesi są najbardziej zagrożonym elementem całej infrastruktury drogowej i to właśnie o ich bezpieczeństwo należy dbać szczególnie. Potrącenie przez 40 tonowy zestaw ciężarowy czy nawet zwykły samochód osobowy bardzo często kończy się dla pieszego fatalnie. Pomimo tego, że od kilku lat kierowcy coraz częściej zwracają uwagę na przechodniów, nadal należy działać na rzecz poprawy ich bezpieczeństwa.

Właśnie taki miał być ten projekt ustawy, który trafił do sejmu 1,5 roku temu. Przez ten czas posłowie dyskutowali na temat szczegółów przepisu mówiącego o tym, że piesi mają mieć pierwszeństwo jeszcze zanim wejdą na pasy. W praktyce chodzi o to żeby kierowcy nie tylko częściej zatrzymywali się na pasach, ale także czuli odpowiedzialność za osoby, które mogą nie zachować się odpowiednio i wtargnąć na przejście dla pieszych.

Według źródła nowy pełnomocnik ds. bezpieczeństwa transportu, niejaki Paweł Olszewski, zajmuje się obecnie odkurzeniem starych projektów ustaw, które miałyby zostać szybko wprowadzone, a w efekcie pomogłyby rządzącym podczas nadchodzących wyborów.

Pierwszeństwo pieszych przed wejściem na pasy

Tak czy inaczej przepisy dające pierwszeństwo pieszym jeszcze przed pasami mają zastosowanie w większości krajów Unii Europejskiej. U nas miałyby one zostać wprowadzone na takiej zasadzie, że pieszy faktycznie ma pierwszeństwo jeszcze zanim postawi krok na przejściu (tak jak teraz), ale do jego obowiązku należy zatrzymanie się przed przejściem.

Jedynym wyjątkiem byłaby sytuacja, w której przejście dla pieszych krzyżowałoby się z torami tramwajowymi. Pojazdy szynowe mają znacznie większą masę i o wiele dłuższą drogę hamowania, a co za tym idzie trudniej im uniknąć kolizji. W tym przypadku piesi nie mieliby pierwszeństwa. Jeżeli wszystko się potwierdzi, nowa ustawa wejdzie w życie

Co sądzicie o tej ustawie? Czy przyczyniłaby się ona do poprawy bezpieczeństwa pieszych na naszych drogach?

(fot. lunaro.pl)

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress