Strona Główna » Nowości » Paliwo po 3 złote – ropa naftowa nadal tanieje, możliwe zejście cen do zera! Ile w 2016 będzie kosztowała benzyna?
Stacja-paliw-Orlen-2

Paliwo po 3 złote – ropa naftowa nadal tanieje, możliwe zejście cen do zera! Ile w 2016 będzie kosztowała benzyna?

14/01/2016, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Za baryłkę ropy Brent trzeba zapłacić już zaledwie 30 dolarów, to najniższa cena od ostatnich 12 lat. To jednak nie koniec obniżek.  Ile trzeba będzie zapłacić za litr benzyny w 2016?

Od jakiegoś czasu ceny ropy naftowej lecą mocno w dół. Przyzwyczailiśmy się już do wartości na poziomie 100-105 dolarów za baryłkę ropy Brent (159 litrów), ale 2016 będzie drugim rokiem z rzędu, kiedy cena tego surowca cały czas spada.

Tym razem jednak powinno być jeszcze taniej, ponieważ wczoraj za baryłkę Brent płacono równo 30 dolarów. Prognozy ekspertów są zaskakująco optymistyczne, bowiem istnieje możliwość, że cena nadal będzie malała, a ze względu na ogromną podaż i nierosnący popyt, bardziej opłaca się oddać ropę nawet za darmo niż ją magazynować.

stooq.pl

stooq.pl

Baryłka ropy naftowej Brent – 159 litrów za 30 dolarów

To oznacza, że teoretycznie jeszcze w tym roku możemy doczekać się cen nawet na absurdalnie niskim poziomie kilku dolarów za baryłkę. Dostawy ropy cały czas rosną, a na przykładzie energii elektrycznej oraz gazu ziemnego wiemy już, że zdarzają się okresy, w których dostawy nadmiaru surowców są całkowicie darmowe.

Jest to doskonała wiadomość dla wszystkich kierowców, ponieważ odczuwalne będzie to na stacjach benzynowych. Co więcej, znaczna większość wszystkich dóbr w Polsce transportowana jest samochodami ciężarowymi, a co za tym idzie także tutaj będziemy mogli odczuć nieznaczny spadek cen w sklepach.

Orlen stacje paliw

Darmowa ropa –  paliwo nie tańsze niż 3 złote

Dodatkowym argumentem sugerującym mocną obniżkę na stacjach paliw jest dobry kurs złotego, który umocnił się w stosunku do euro oraz dolara. Czysto teoretycznie jednak ze względu na wszystkie podatki zawarte w paliwie, nawet jeśli ropa naftowa byłaby całkowicie za darmo, nadal za litr benzyny czy oleju napędowego płacilibyśmy nie mniej niż 3 złote.

Realnie więc spodziewać się możemy cen na poziomie nawet 3,50 zł za litr PB95, podobnie powinno być z olejem napędowym. W przypadku gazu LPG cena może z łatwością oscylować nawet w granicach 1,30-1,40 zł.

Powrót tak niskich cen nie jest już jednak możliwy

Powrót tak niskich cen nie jest już jednak możliwy

Tańsze paliwo to więcej pieniędzy w portfelu

Rok 2016 ma być rokiem bardzo dobrym dla wszystkich zmotoryzowanych, poza tymi za naszą wschodnią granicą. Połowę budżetu Rosji stanowią przychody z handlu ropą naftową, a poza znacznym spadkiem cen tego surowca, mocno traci rubel, a co za tym idzie rosyjska gospodarka, zgodnie z zeszłorocznymi prognozami, w tym roku spodziewać się może recesji.

Nie wiadomo jak bezpośrednio trudna sytuacja na wschodzie odbije się na polskiej gospodarce, jednak pewne jest, że niskie ceny ropy naftowej są nam bardzo na rękę. Z ekonomicznego punktu widzenia statystyczna polska rodzina będzie wydawała znacznie mniej na paliwo, a więc więcej pieniędzy zostanie w ich portfelu na pozostałe wydatki, co może ożywić inne sektory gospodarki

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress