Strona Główna » Nowości » Opony zimowe dla samochodów ciężarowych – w jakich krajach są obowiązkowe?
Scania R124 Tipper

Opony zimowe dla samochodów ciężarowych – w jakich krajach są obowiązkowe?

15/10/2015, Kategoria: Nowości, Porady, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Kiedy większość liści spadła już z drzew, a każdego ranka na parkingach słychać charakterystyczny dźwięk skrobanych szyb, to najwyższa pora na zmianę opon na zimowe. W których europejskich krajach są one obowiązkowym wyposażeniem ciężarówek?

Opony są jedynym elementem wyposażenia każdego auta, którym styka się ono z podłożem. W praktyce więc to od opon zależy czy i jak pojazd się porusza, czy odpowiednio przyspiesza, hamuje oraz trzyma się nawierzchni.

Przepisy panujące w krajach europejskich nie są jednolite, a ich nieprzestrzeganie może doprowadzić do przymusowego przerwania podróży lub ukarania kierowcy wysokim mandatem.

Opony zimowe dla ciężarówek – M+S

Według starych standardów w świetle przepisów opona zimowa dla samochodu ciężarowego to taka, która jest oznaczona znakiem M+S. Oznaczenie znane także jako MS, M&S oraz M-S tłumaczone jest jako mud and snow, czyli błoto i śnieg.

Pod koniec 2012 roku Unia Europejska zmieniła jednak przepisy i teraz wszystkie opony zimowe przeznaczone dla samochodów ciężarowych muszą być wyposażone w charakterystyczne logo trzech górskich szczytów oraz płatka śniegu. Oznaczenie to nosi nazwę 3PMSF.

Opony zimowe dla ciężarówek – 3PMSF

Teoretycznie są to opony, które przeznaczone są do stosowania w trudnych warunkach śniegowych. Co ciekawe jednak oznaczenie 3PMSF nie wyklucza, ani nie zastępuje symbolu M+S.

Część europejskich krajów przyjęła oraz zmieniła przepisy dotyczące opon zimowych do samochodów ciężarowych uwzględnia oznaczenie 3PMSF jednocześnie dopuszczając do użytku auta wyposażone w opony M+S.

Do takich krajów należą Norwegia, Szwecja, Turcja oraz Rosja. W przypadku Austrii, Niemiec, Chorwacji oraz Włoch, oponami zimowymi dla ciężarówek są oficjalnie tylko te wyposażone w symbol M+S.

Do ostatniej grupy europejskich krajów należą Belgia, Dania, Finlandia, Irlandia, Wielka Brytania, Węgry oraz Polska. W tych krajach nie ma żadnych uregulowań prawnych dotyczących opon zimowych dla samochodów ciężarowych.

Podsumowanie:

Kraje akceptujące 3PMSF oraz M+S:

  • Norwegia – Szwecja – Turcja – Rosja

 

Kraje akceptujące tylko oznaczenie M+S:

  • Austria – Niemcy – Chorwacja – Włochy

 

Kraje bez uregulowań dotyczących opon zimowych dla ciężarówek:

  • Belgia – Dania – Finlandia – Irlandia – Wielka Brytania – Węgry – Polska

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress