Strona Główna » Prawo » Opłaty drogowe w Czechach – podwyżka myta!
Scania Serii R

Opłaty drogowe w Czechach – podwyżka myta!

19/11/2014, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Republika Czeska oficjalnie zatwierdziła podwyżkę stawek myta dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony DMC. Od 2015 roku więcej zapłacą kierowcy ciężarówek z Euro IV oraz Euro V.

Czeski rząd zatwierdził wniosek Ministerstwa Transportu o podwyższenie stawek myta dla ciężarówek. Począwszy od 1 stycznia 2015 roku o 8,2% zwiększą się opłaty ciężarówek spełniających normy emisji spalin Euro IV oraz o 9,8% ciężarówek z Euro V.

Dodatkowym projektem w ramach podwyżek jest stworzenie nowej kategorii samochodów ciężarowych najmniej szkodliwych dla środowiska. Euro VI EEV, czyli Enhanced Enviromentally Friendly Vehicle. Te pojazdy nie zostaną objęte żadnymi podwyżkami.

Podwyżki opłat drogowych w Czechach

Tylko w przyszłym roku na tych podwyżkach czeski rząd ma zyskać około 650 mln koron, czyli blisko 100 milionów złotych. Ta nadwyżka trafi do Państwowego Funduszu Infrastruktury Transportowej. Nie zmieniła się polityka dotycząca zwiększonego myta za przejazdy w piątki od 15:00 do 20:00.

Czesi tłumaczą podwyżkę tym, że ostatnie zwiększenie cen za myto dla ciężarówek z Euro V miało miejsce w 2007 roku, a od tego czasu właśnie ta grupa pojazdów znacznie urosła. Obecnie aż 60% ciężarówek w Czechach to pojazdy spełniające te normy emisji spalin. Podwyżki nie ominęły także autobusów z Euro III-IV oraz Euro V. Tutaj stawki drożeją o odpowiednio 15 i 30%.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress