Strona Główna » Nowości » Obowiązkowa wymiana prawa jazdy – bez badań lekarskich?
Samochód ciężarowy Scania.

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy – bez badań lekarskich?

03/02/2014, Kategoria: Nowości, Prawo jazdy Autor: Bartosz Pokrzywiński

Obowiązkowa okresowa wymiana prawa jazdy jest już faktem. Na szczęście obejdzie się bez okresowych badań lekarskich.

Trybunał konstytucyjny stwierdził, że obowiązek wymiany prawa jazdy wydanego bezterminowo na dokument, który będzie ważny tylko 15 lat, jest jak najbardziej zgodny z konstytucją. W praktyce oznacza to, że nie tylko kierowcy obecnie zdający egzaminy na prawo jazdy, ale wszyscy posiadacze tego dokumentu, będą musieli wymienić go na nowy.
baner2

Wymiana prawa jazdy – badania lekarskie

Dokładnie 19 stycznia 2013 roku wszedł w życie przepis mówiący o tym, że prawo jazdy ważne jest maksymalnie przez 15 lat. Począwszy od 2028 roku rozpocznie się wymiana bezterminowych praw jazdy na nowe dokumenty. Wtedy już wszystkie, nawet te prawa jazdy wydane przed 2013 rokiem, będą miały terminowe ograniczenia.

Kierowcy zostaną zmuszeni do wymiany praw jazdy z ograniczonym okresem ważności, jednak nie będą musieli przechodzić badań lekarskich. W przypadku prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E oraz T, nie trzeba będzie ponownie zdawać egzaminu, ani przechodzić badań lekarskich, które mogą kosztować nawet 200 zł..

Jedyną opłatą, jaką kierowca będzie musiał ponieść, ma być kwota dokładnie 100,50 zł, którą trzeba będzie wpłacić za wydanie nowego dokumentu.

Prawo jazdy kategorii C+E – wymiana

W przypadku prawa jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D oraz D+E, dokument ważny będzie tylko przez 5 lat. Ponadto te osoby będą musiały przechodzić obowiązkowe badania, mające co 5 lat potwierdzić ich zdolność do wykonywania zawodu i prowadzenia samochodów ciężarowych lub autobusów.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress