Strona Główna » Prawo » Nowe przepisy viaTOLL weszły w życie – co to znaczy dla kierowców?
viaTOLL

Nowe przepisy viaTOLL weszły w życie – co to znaczy dla kierowców?

05/01/2015, Kategoria: Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Wraz z rozpoczęciem nowego roku w życie weszły nowe przepisy dotyczące systemu poboru opłat viaTOLL. Teraz to firmy transportowe zapłacą mandaty za przejazd drogami bez pieniędzy na koncie.

Długo musieliśmy czekać na zmianę tych przepisów i niestety nie obyło się to bez smutnych zdarzeń. Poza gigantycznymi mandatami dla kierowców rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, wydarzyła się także tragedia spowodowana właśnie drakońską karą.

Do tej pory kierowcy pracujący w firmach transportowych odpowiadali za to żeby urządzenie do elektronicznego poboru opłat viaTOLL działało prawidłowo i to oni karani byli za wady lub brak pieniędzy na koncie. W praktyce jednak kierowca nie ma żadnego wpływu na przedsiębiorcę czy logistyka, który nie wpłacił odpowiedniej kwoty na system pre-paid viaTOLL.

System viaTOLL – nowe kary dla przedsiębiorców

Absurdalne prawo zostało jednak zmienione, lepiej późno niż wcale. Za każdą bramownicę trzeba było zapłacić 3000 zł kary. Kwota ta dotyczyła każdej, jednorazowej bramownicy, a więc po przejechaniu kilkudziesięciu kilometrów na koncie kierowcy prowadzącego ciężarówkę z niesprawnym urządzeniem viaTOLL zgromadzić się mogło kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Najwyższy Urząd Kontroli orzekł, że nie jest to zgodne z prawem. W związku z tym prawo uległo zmianie 1 stycznia 2015 roku, a nowe przepisy zwalniają kierowcę z odpowiedzialności. Teraz to właściciel samochodu, czyli firma transportowa będzie musiała zadbać o to żeby opłaty za viaTOLL były odprowadzane prawidłowo. W przeciwnym razie za przejazd drogą bez sprawnego urządzenia groziła będzie kara od 500 do 1500 zł, w zależności od rodzaju pojazdu. Co więcej, kary nie będą się już kumulowały co każdą bramkę.

Im mniej absurdów prawnych tym lepiej. Szkoda tylko, że stare przepisy naprawdę sporo namieszały i przez lata były zmorą wszystkich kierowców.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress