Strona Główna » Nowości » Nowe inteligentne tachografy cyfrowe – ważne zmiany
Cyfrowy tachograf siemens

Nowe inteligentne tachografy cyfrowe – ważne zmiany

03/03/2016, Kategoria: Nowości, Przepisy Autor: Bartosz Pokrzywiński

W życie wchodzą nowe regulacje dotyczące tachografów cyfrowych. Niedługo na rynku pojawią się nowe, inteligentne tachografy, a już teraz zaostrzane są przepisy.

Dokładnie 2 marca 2016 roku w życie weszło nowe rozporządzenie Unii Europejskiej nr 165/2014. Zastąpiło ono rozporządzenie EWG 3821/85 i dotyczy szeregu zmian w sprawie system tachografów cyfrowych.

Od kilku lat Unia Europejska drąży do wprowadzenia na rynek zupełnie nowych urządzeń, o których mówi się inteligentne tachografy. Czym będą się one charakteryzowały?

Inteligentne tachografy – przyszłość branży transportowej

Nowe inteligentne tachografy mają badać większą liczbę parametrów samochodu ciężarowego i na tej podstawie podawać dużo dokładniejsze informacje dotyczące pokonywanych tras.

Rolki do tachografów cyfrowych – Sklep.TirStop.pl

Urządzenia mają automatycznie mierzyć prędkość, czas podróży, a także samą trasę wraz z jej ostatecznym celem. Ich “inteligencja” polega na tym, że umożliwiają one sprawdzanie gromadzonych danych na odległość przez bezprzewodową transmisję.

To ma położyć kres manipulacji z czasem pracy kierowcy, jednak samo przesłanie danych, nawet sugerujących ogromne naruszenia tych zasad, mogą być jedynie podstawą do dokładnej kontroli, a nie bezpośrednio do nałożenia kary czy sankcji dla kierowców.

Tahograf-analogowy

Nowe przepisy dotyczące tachografów cyfrowych

W życie weszły właśnie przepisy, które mają przygotować tego typu urządzenia do wejścia na rynek, chodzi tutaj także o aspekty prawne związane z organami uprawnionymi do kontroli czasu pracy kierowcy zawodowego.

Dodatkowo ustawodawca chce zwiększyć nadzór nad warsztatami montującymi tachografy oraz przeprowadzić dodatkowe szkolenia dla służb i przeprowadzić forum do spraw tachografów.

Wykresówki i rolki do tachografów – Sklep.TirStop.pl

Obecnie Unia Europejska cały czas pracuje nad załącznikiem, który dokładnie określa budowę i zasady użytkowania inteligentnych tachografów. Właśnie ten załącznik (IC), ma zastąpić dotychczasowy załącznik (IB), w którym to określone są te parametry dla tachografów cyfrowych.

Przepisy te zostaną opublikowane najprawdopodobniej w połowie kwietnia i zgodnie z tym, co ustalono w 2014 roku w rozporządzeniu 165/2014, po 36 miesiącach tego typu inteligentne tachografy będą montowane we wszystkich nowych samochodach ciężarowych.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress