Strona Główna » Nowości » Nowe ciężarówki w UE – 25 m długości i 60 ton masy!
Volvo VN

Nowe ciężarówki w UE – 25 m długości i 60 ton masy!

12/03/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

W mediach rozpoczęła się burza na temat nowych samochodów ciężarowych, które już wkrótce mogą wyjechać na drogi krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Parlament Europejski przygotowuje się do zatwierdzenia uchwały dotyczącej wprowadzenia na drogi  zestawów samochodów ciężarowych o długości nawet 25 metrów. Dopuszczalna masa całkowita takich pojazdów miałaby wynosić nawet 60 ton!

baner2

Posłowie tłumaczą, że takie ciężarówki są o wiele bardziej energooszczędne, bowiem zużywają niewiele więcej paliwa oraz niewiele bardziej eksploatują drogi w stosunku do obecnych zestawów ważących 40 ton i mierzących niecałe 20 metrów długości. Czy Europa jest gotowa na takie uliczne pociągi?

Freightliner Cascadia

Na posiedzeniu Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego 18 marca ma się odbyć głosowanie nad wprowadzeniem tego rodzaju samochodów ciężarowych. Poza dodatkową przestrzenią ładunkową nowe ciężarówki będą miały dłuższy przód, trochę na wzór amerykańskich ciągników siodłowych.

To ma także związek ze zwiększeniem bezpieczeństwa i wprowadzeniem stref zgniotu, które nie tylko zwiększą bezpieczeństwo kierowcy, ale także innych użytkowników drogi. Czekamy na decyzję Unii Europejskiej.

 

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

 • Bartosz Pokrzywiński

  Takie ciężarówki zabiorą rynek przewoźnikom kolejowym i w praktyce w Polsce transport kolejowy znowu straci.

 • Darkme86

  Europa może i jest ale Polska na pewno nie jest – a szkoda, chętnie zobaczyłbym na naszych drogach takie monstra.

 • PP

  Ja bym nie zobaczyl chetnie czegos takiego. Juz przy dzisiejszej dlugosci tzw TIRow jest je ciezko wyprzedzic ze wzgledu na zly stan drog, powszechne ograniczenia predkosci oraz olbrzymie natezenie ruchu nawet na lokalnych drogach (=brak sieci autostrad). Jak niby Polak w 14letnim samochodzie mialby w krotkim czasie takie cos wyprzedzic?

 • Andrzej

  taaa, żeby jeszcze zaczęły jeździć takie jak w stanach… a znając europejskie pomysły, to pewnie będą jeździć takie same ciągniki jak obecnie, ale z ponad 5m dłuższą naczepą i bardziej załadowane, przez co koleiny pojawią się nieco szybciej i będą nieco głębsze 🙂

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress