Strona Główna » Ciężarówki » Mercedes-Benz Future Truck – autonomiczna ciężarówka przyszłości
Mercedes-Benz-Future-Truck-2025

Mercedes-Benz Future Truck – autonomiczna ciężarówka przyszłości

04/11/2014, Kategoria: Ciężarówki Autor: Bartosz Pokrzywiński

Temat autonomicznych ciężarówek powraca coraz częściej, a Mercedes zaprezentował właśnie oficjalne informacje dotyczące ich prototypu takiego auta. Poznajcie Future Truck 2025.

Nie bez powodu niemiecki producent ze Stuttgartu datuje oficjalną premierę tego typu pojazdu za nieco ponad dekadę. Tę datę i tak należy traktować bardzo umownie, gdyż jak sama nazwa wskazuje, Future Truck jest jedynie prototypem.

W tym roku Mercedes testował oficjalnie koncept tego projektu na autostradzie A14 w okolicach Magdeburga. Testy najprawdopodobniej zakończyły się pomyślnie, skoro Niemcy ujawnili pojazd. Łatwo się domyślić, że pod futurystycznie zaokrąglonym i pozbawionym niemal całkowicie odstających elementów nadwoziem, kryje się nowy Mercedes Actros MP4 z dwiema osiami.

Mercedes Actros jako ciężarowy robot

Auto dostało opływowe pokrycie nadwozia oraz charakterystyczne panele z diodami LED, które rozświetlają przód Mercedesa po odpaleniu jednostki napędowej. Gdy ciężarówka prowadzona jest przez kierowcę, wówczas świecą się one na biało, a w trybie autonomicznym diody pulsują kolorem niebieskim. Prawdopodobnie ma to być ewentualne ostrzeżenie dla innych kierowców.

Mercedes-Benz-Future-Truck-2025

We wnętrzu ciężarówki jest sterylnie jak w sali chirurgicznej, tyle tylko, że tutaj zdecydowano się na drewno, które zdobi całą podłogę oraz część deski rozdzielczej. Wszechobecne ekrany LCD, które w Mercedesie służą także jako wyświetlacze kamer zamontowanych w miejscu lusterek wstecznych. Miłym akcentem są rodzinne zdjęcia kierowcy.

Autonomiczna jazda według Mercedesa

O co tak naprawdę chodzi z autonomiczną jazdą? Podczas włączenia trybu autonomicznego (automatycznego), kierowca może obrócić fotel o 45 stopni w prawo i zrelaksować się komunikując się ze światem za pośrednictwem tabletu. To właśnie tam odnajdzie on oprogramowanie do przeglądania odpowiednich dokumentów, akceptowania zamówień oraz wyboru optymalnej trasy dojazdu na rozładunek.

Mercedes-Benz-Future-Truck-2025

W między czasie Mercedes-Benz Future Truck 2025 cały czas pozostaje w ruchu, nie musząc podążać za inną ciężarówką. Autonomiczna jazda według niemieckiego producenta oznacza, że niezależnie od warunków panujących na drodze, ciągnik z naczepą poradzą sobie podczas jazdy.

Z przodu auta umieszczony jest zespół specjalnych czujników, z których pierwszy monitoruje trasę z wyprzedzeniem aż o 250 metrów pod kątem 18 stopni. Drugi ma 70 m zasięgu i już 130 stopni detekcji. W przyszłości każdy z tego typu pojazdów ma nie tylko zbierać informacje dotyczące ruchu drogowego, ale także dzielić się nimi z innymi autami, przez co możliwy będzie płynny i co najważniejsze bezpieczny autonomiczny ruch.

Do tego dochodzą jeszcze kamery, z których część rozpoznaje zagrożenia na drodze, pasy na jezdni czy stojące na poboczu znaki, odpowiednio reagując na pojawianie się różnego rodzaju bodźców. Teoretycznie wdrożenie tego typu ciężarówki do codziennego ruchu mogłoby być możliwe w ciągu 5 lat, jednak dużo bardziej realistyczny jest okres 10 lat. Sporą uwagę trzeba będzie poświęcić zagadnieniom prawnym regulującym możliwość włączenia automatycznego trybu jazdy.

Mercedes-Benz-Future-Truck-2025 3

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress