Strona Główna » Ciężarówki » Megacięzarówki – czym są i jakie wymagania muszą spełniać żeby poruszać się po drogach?
Megaciężarówka-Krone-Gigaliner

Megacięzarówki – czym są i jakie wymagania muszą spełniać żeby poruszać się po drogach?

05/02/2016, Kategoria: Ciężarówki, Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Hiszpański rząd przygotował szczegółowe wymagania techniczne, którym muszą sprostać megaciężarówki chcące poruszać się w tym kraju. Przyjrzyjmy się tym wytycznym.

Maksymalna długość zestawu składającego się z samochodu ciężarowego i naczepy, który legalnie i bez dodatkowych zezwoleń może poruszać się na polskich drogach do 18 m i 75 cm. Polskie prawo dopuszcza także zestawy składające się z trzech pojazdów o całkowitej długości do 22,00 m, ale wówczas całość musi ciągnąć pojazd wolnobieżny lub ciągnik rolniczy.

Megaciężarówki przyszłością transportu w Europie?

Unia Europejska dała zielone światło na wprowadzenie na europejskie drogi tzw. megaciężarówek. Teraz poszczególne kraje wspólnoty ustalają dokładne normy techniczne i uchwalają przepisy prawne, które tego typu zestawy ciężarowe muszą spełniać.

Megaciężarówki to potoczna nazwa na zestaw składający się z trzech pojazdów, w którym pierwszy jest ciągnikiem siodłowym, drugi naczepą, a trzeci to dodatkowa przyczepa. Stosowane są także inne układy, a równie popularnym jest tzw. solówka ciągnąca naczepę, która zamiast na siodle ciągnika opiera się na dwóch dodatkowych osiach.

Megaciężarówka-Krone-Eurocombi

25,25 metrów długości i 60 ton masy

Tego typu kombinacje mają od 7 do nawet 10 osi, co znacznie ogranicza możliwości manewrowania. Długość całego zestawu rozumianego jako megaciężarówka nie może przekroczyć 25 m i 25 cm.

Dopuszczalna masa całkowita megaciężarówek, czyli ciężar samego pojazdu z płynami eksploatacyjnymi, kierowcą oraz ładunkiem może wynosić do 60 ton. Dla porównania samolot pasażerski Boeing 737-300 mierzy 32,18 m długości i wraz z paliwem oraz pasażerami waży 58 ton.

Hiszpanie przygotowali projekt instrukcji technicznej, w którym zawarto wszystkie regulacje dotyczące megaciężarówek na tamtejszych drogach. Według ich wymagań, każdy tego typu pojazd musi być wyposażony w:

–       pneumatyczne zawieszenie

–       dodatkowe lusterka lub czujniki niwelujące martwe punkty widzenia

–       system ostrzegający kierowcę przed niekontrolowaną zmianą pasa ruchu

–       system wspomagający hamowanie awaryjne oraz automatycznie hamujący w razie, gdy kierowca nie zauważy przeszkody

–       system stabilizacji toru jazdy

–       system ostrzegający przed kolizją

Dodatkowe wyposażenie

Dodatkowo megaciężarówki zostaną wyposażone w dwa ruchome reflektory, które umiejscowione zostaną w najwyższym punkcie zestawu na jego końcu. Jedno światło ma informować kierowców z tyłu, że ciężarówka jest wyjątkowo długa, a drugie ma oświetlać kontur pojazdu.

Scania-R730-Megaciężarówka

Na wszystkich drogach szybkiego ruchu i autostradach, megaciężarówki nie będą mogły rozpędzić się do prędkości wyższej niż 80 km/h. Ponadto na drogach jednopasmowych tego typu zestawy nie będą mogły wyprzedzać pojazdów poruszających się z prędkością powyżej 45 km/h.

To jednak nie wszystko. Kiedy przewoźnik dostanie już pozwolenie na transport towarów takim zespołem pojazdów, nadal będzie on musiał poinformować hiszpańską Generalną Dyrekcję Ruchu o planowanym wyjeździe z siedmiodniowym wyprzedzeniem. W komunikacie musi być zawarta data, godzina wyjazdu oraz przyjazdu, wyznaczona trasa wraz z jej długością.

Megaciężarówki już wkrótce będą coraz bardziej popularne w krajach zachodniej Europy. Hiszpania, Belgia, Niemcy to dopiero początek. Nadal nie wiadomo czy i ewentualnie kiedy tego typu zestawy trafią na polskie drogi.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress