Strona Główna » Nowości » Koniec samochodów z kratką!
Fiat Fiorino Cargo

Koniec samochodów z kratką!

19/03/2014, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Polscy przedsiębiorcy nie nacieszyli się zbyt długo z możliwości zakupu samochodów osobowych z kratką, od których można było odliczyć podatek VAT.

Prezydent Polski podpisał nowelizację ustawy dotyczącej podatku VAT w odniesieniu do samochodów z kratką. Według nowych przepisów począwszy od 1 kwietnia 2014 roku od każdego auta, które wykorzystywane jest w celach służbowych oraz prywatnych można będzie odliczyć jedynie do 50% podatku VAT.

Samochód z kratką – podatek VAT

Wszystkie firmy będą mogły odliczyć 50% podatku, który został naliczony przy okazji wszystkich kosztów związanych z zakupem i eksploatacją samochodu służbowego, którego dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 tony DMC i jest on wykorzystywany zarówno do prowadzenia działalności gospodarczej oraz do celów prywatnych.

Chodzi więc o połowę sumy podatku VAT zapłaconego podczas kupna auta oraz wykonywania wszelkich napraw eksploatacyjnych. Jak jest z paliwem? Odliczanie podatku VAT od paliwa również będzie możliwe, ale dopiero od lipca 2015 roku.

Opel Combo Van Cargo

Samochód ciężarowy – podatek VAT

Nadal jednak żadne ograniczenia dotyczące odliczania podatku VAT nie będą dotyczyły samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony DMC lub tych, które mają co najmniej 9 miejsc siedzących.

baner2

W tym przypadku jednak pełne odliczenie podatku VAT od samochodów ciężarowych będzie możliwe tylko wtedy, kiedy pojazd wykorzystywany jest wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Niestety ma się to wiązać ze złożeniem odpowiedniej deklaracji w urzędzie skarbowym oraz prowadzenia ewidencji przebiegu samochodu ciężarowego.

Łącznie więc przez 4 miesiące możliwe było odliczenie pełnego podatku VAT od zakupu samochodów osobowych z kratką z homologacją samochodu ciężarowego.

 

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress