Strona Główna » Nowości » Koniec obniżek cen ropy – teraz będzie tylko drożej?
Stacja-benzynowa

Koniec obniżek cen ropy – teraz będzie tylko drożej?

04/02/2015, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Wygląda na to, że Saudyjczycy odpowiedzialni za obniżki ropy naftowej dopięli swego i cena za baryłkę ropy Brent wraca już do normy. Na stacjach będą podwyżki?

Po raz pierwszy w tym roku ceny za litr benzyny zbliżyły się do bariery 4,20 zł i to na stacjach premium, czyli BP, Lotos czy Orlen. Ten ostatni koncern w wybranych punktach obniżył już cenę gazu LPG do 1,99 zł. Wygląda jednak na to, że wkrótce może czekać nas podwyżka chyba najbardziej pożądanego surowca na świecie.

Jeszcze tydzień temu za baryłkę ropy Brent płacono 48 dolarów, podczas gdy dzisiaj rano cena wzrosła do 57 dolarów. Saudyjczycy wykonali swój plan i teraz na stacjach benzynowych mogą nas czekać podwyżki.

Ceny-ropy-naftowej

Zdaniem ekspertów podwyżka cen ropy naftowej uzasadniona jest tym, że Amerykanie ograniczyli liczbę wież wiertniczych. To z kolei jest spowodowane spadkiem zainteresowania finansowania tego typu działalności przez banki.

Gwałtowny spadek cen w zeszłym roku związany był ze spadkiem notowań ropy, a zwykle w takich warunkach kraje OPEC obcinają ceny. Tym razem jednak było inaczej i Arabia Saudyjska wykorzystała sytuację polityczną, być może chcąc dodatkowo pogrążyć Rosję. Eksperci uspokajają, że w ciągu tego roku powinniśmy się spodziewać wzrostu o zaledwie kilkanaście dolarów, jednak patrząc na ostatni tydzień, już mamy blisko 10 dolarów różnicy.

To najprawdopodobniej oznaczać będzie wzrost cen na stacjach benzynowych, jednak Arabia Saudyjska może jeszcze raz celowo zaniżyć wartość ropy, żeby dobić amerykańską konkurencję branży łupkowej.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress