Strona Główna » Nowości » Koniec Inspekcji Transportu Drogowego już w styczniu 2017?
Inspekcja-Transportu-Drogowego-2

Koniec Inspekcji Transportu Drogowego już w styczniu 2017?

26/10/2016, Kategoria: Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Projekt ustawy likwidacji Inspekcji Transportu Drogowego jest już gotowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w styczniu 2017 roku.

Wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński poinformował o tym, że zakończono prace nad projektem likwidacji Inspekcji transportu Drogowego. Obecnie prace są na etapie wpisywania projektu do wykazu prac legislacyjnych.

Później całość trafi na posiedzenie rządu i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to ambitne założenia prognozują wejście w życie ustawy już w styczniu 2017 roku. Wiceminister uważa jednak, że tak poważne zmiany nie wymagają pośpiechu i trudno nie przyznać mu racji.

Inspekcja-Transportu-Drogowego-2

NIK chciał likwidacji ITD – dlaczego?

Ideą całego projektu jest wdrożenie inspektorów do policji, gdzie zajmowaliby się tym samym, mając jednocześnie większe kompetencje. W podobnej sytuacji znajdą się cywile obsługujący fotoradary, które nadal będą pełniły swoje obowiązki, ale teraz będąc funkcjonariuszami służb mundurowych.

Likwidacja Inspekcji Transportu Drogowego po raz pierwszy została zaproponowana przez Najwyższą Izbę Kontroli, która w 2014 roku wykonała raport w sprawie bezpieczeństwa na polskich drogach. Zdaniem opinii NIK, instytucja ta nie ma wystarczających zasobów kadrowych, a sam charakter pracy sprawia, że inspektorzy pełnią służbę przez 8 godzin dziennie, w godzinach pracy urzędników, a nie mundurowych.

Inspekcja Transportu Drogowego Kontrola Pojazdu

ITD przejęte przez policję – dobrze czy źle?

Dodatkowo też w 2014 roku NIK wykazał, że niemal 40% KIEROWCÓW przekraczających prędkość unika punktów karnych z fotoradarów ITD poprzez mataczenie i odmawianie wskazania KIERUJĄCEGO.

Wdrożenie inspektorów do policji oznacza, że policja przejmie również 400 fotoradarów, 29 mobilnych urządzeń rejestrujących, 29 instalacji odcinkowego pomiaru prędkości oraz 20 rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle.

Pomysł stworzenia jednej, silnej służby zamiast kilku drobnych mniejszych instytucji z ograniczonymi prawami, wydaje się dobry. Na pewno może to pomóc w uszczelnianiu kontroli transportowych. Czekamy więc na działania związane z tym projektem.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress