Strona Główna » Nowości » Polska znowu bez zezwolenia do wjazdu na wschód? Dzisiaj kolejna faza rozmów z Rosją
Samochód ciężarowy Man TGX V8

Polska znowu bez zezwolenia do wjazdu na wschód? Dzisiaj kolejna faza rozmów z Rosją

31/03/2016, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Dzisiaj w Gdańsku rozpoczęła się kolejna faza polsko-rosyjskich negocjacji dotyczących transportu drogowego. 15 kwietnia wygasa porozumienie zezwalające na wyjazd na wschód.

Polskie firmy transportowe po raz kolejny mogą mieć poważny problem z wjazdem do Rosji. W lutym zawarto czasowe porozumienie pozwalające naszym ciężarówkom na przekroczenie rosyjskiej granicy i obsługę ładunków do największego kraju świata.

We wtorek wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit przyznał, że kolejna faza rozmów z Federacją Rosyjską nie będzie łatwa. Okazało się bowiem, że część ustaleń z lutego nie została całkowicie uwzględniona w rozporządzeniu, które podpisał rosyjski minister Sokołow.

Pozwolenia na wjazd do Rosji – 15 kwietnia koniec

Samoczynnie zmienione przez stronę rosyjską warunki porozumienia nie pozwalają na zaakceptowanie go w takiej formie, a co za tym idzie, nie jest wykluczone, że po wygaśnięciu obecnej umowy, czyli po 15 kwietnia, polskie ciężarówki po raz kolejny nie będą mogły wjeżdżać do Rosji.

Zdaniem wiceministra Szmita, głównym problemem w rozmowach jest to jak kwalifikować przewozy, a dokładniej czy przewóz jest z kraju trzeciego, czyli nie z Polski do Rosji, ale np. z krajów zachodnich do Rosji.

Rosjanom zależy na tym żeby jak najwięcej ładunków kwalifikować jako te, które wjeżdżają z krajów trzecich, co teoretycznie ograniczyłoby ilość zezwoleń na wjazd z tych krajów. Jerzy Szmit mówił, że problem jest wtedy, kiedy mówimy o towarze produkowanym w Polsce przez zachodnie koncerny i takim ładunku jadącym z Polski do Rosji.

Na czym polega problem?

Nasi wschodni sąsiedzi chcieliby żeby to ich firmy realizowały najwięcej tego typu przewozów, ale sami nie mają jednocześnie takich możliwości, tylu firm czy zaplecza w postaci ciężarówek. Nie brane pod uwagę jest w ogóle to, że wielu przedsiębiorców chce żeby to właśnie firmy z Polski i Unii Europejskiej woziły towary na wschód, bo tylko tym firmom ufają.

Rozmowy w Gdańsku będą prowadzone dzisiaj i jutro. Nie jest wykluczone, że niezbędne będzie kolejne spotkanie z przedstawicielami Federacji Rosyjskiej, a jeśli sprawa nie zostanie zamknięta do 15 kwietnia, polski transport na wschód będzie zablokowany.

Źródło: PulsBiznesu

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress