Strona Główna » Nowości » Karnety TIR – jak wjechać do Rosji?
Samochód ciężarowy Scania.

Karnety TIR – jak wjechać do Rosji?

09/12/2013, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

W zeszłym tygodniu na granicy łotewsko-rosyjskiej zablokowanych było ponad 50 samochodów ciężarowych. Co dzieje się z przedłużonymi karnetami TIR na terenie Rosji?

Okazało się, że nie na wszystkich przejściach granicznych akredytowane są karnety TIR. Kilka dni temu na granicy między Łotwą, a Rosją zablokowanych było ponad 50 ciężarówek, z których sporą część stanowiły samochody polskich przewoźników. Jak więc widać rzeczywistość nijak ma się do rosyjskiej decyzji o tym, by przedłużyć ważność karnetów TIR do połowy przyszłego roku.
baner2

Karnety TIR w Rosji

Powodem tych zatrzymań było żądanie od kierowców dodatkowych gwarancji celnych. Karnety TIR nie wystarczyły i kierowcy musieli przechodzić przez procedury oraz dopełniać formalności, a w efekcie pojazdy zostały opóźnione nawet o kilkanaście godzin. W związku z tym Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych opublikowało szczegółowe informacje dotyczące przejść granicznych i wjazdu na teren Rosji.

Począwszy od 1 grudnia 2013 roku służby celne Rosji oraz Białorusi, służby graniczne honorują międzynarodowe karnety TIR, tylko w przypadku przewozów realizowanych na terenie krajów Unii Europejskiej do Rosji, pod warunkiem tranzytu przez Białoruś. Ponadto, auta muszą spełnić dwa podstawowe warunki. Ładunek może mieć tylko jedno miejsce rozładunku na terenie Rosji, a wysokość należności celno-podatkowych towaru nie może przekroczyć równowartości 60 000 euro.

Karnety TIR – wymagania

Karnety TIR są respektowane podczas przewozu towarów przez teren Finlandii. W przypadku wjazdu na terytorium Rosji z Łotwy, Estonii, Ukrainy oraz okręgu Kaliningradzkiego, służby celne mają prawo wymagać od kierowców wykupienia gwarancji celnych. Przewoźnicy mają do wyboru kilka wariantów gwarancji:

– poręczenie

– kaucję pieniężną

– gwarancję bankową

– zastaw majątku

– opłacenie cła i podatków podczas deklaracji przewożonych towarów

Jeżeli karnet TIR zostanie odrzucony przez rosyjskie służby celne, wówczas przewoźnik może złożyć wniosek o zwrot kosztów wydania takiego karnetu.

Problem tranzytu do Rosji dotyczy także polskich przewoźników, a więc w sprawie interweniuje również nasz rząd. Posłowie mają interweniować w Komisji Europejskiej, broniąc interesu polskich firm transportowych. Obecnie władze sprawdzają prawne możliwości prowadzenia dokładniejszych kontroli rosyjskich samochodów przejeżdżających przez Polskę, w ramach odpowiedzi na działania tamtejszych służb granicznych.

Karnety TIR – co dalej?

Oficjalnie Rosjanie zadeklarowali akceptację karnetów TIR do 1 lipca 2014 roku, jednak nadal nie wiadomo co będzie później. Jeżeli Unia Europejska nie przyjrzy się sprawie dokładniej i nie zmusi tamtejszego rządu do zmiany decyzji, na wschodnich przejściach granicznych będą nieporównywalnie większe kolejki. Niestety, ale może się to odbić na całym sektorze transportowym prowadzącym działania na tamtejszym rynku, a więc będzie to miało bezpośredni wpływ na polską gospodarkę. Ciekawe jest jednak, że jeszcze bardziej ucierpieć może gospodarka Rosji.

Pozostaje nam więc czekać na podjęcie bardziej stanowczych działań przez odpowiednie organy Unii Europejskiej, która również odczuje dłuższe kolejki, zwiększone opłaty na przejściach granicznych, a w efekcie poważne zmiany w procedurach transportowych poza wschodnią granicę krajów członkowskich. Nadal ciekawy jest jednak motyw działania rosyjskiego rządu, który musiał mieć jakiś powód do podjęcia decyzji o wypowiedzeniu konwencji TIR. Może Rosjanie przygotowują jakąś alternatywę dla karnetów TIR.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress