Strona Główna » ITD i GITD » Jak nie należy przewozić ładunku – worki z nasionami bez żadnego zabezpieczenia
Samochód ciężarowy z całkowicie niezabezpieczonym ładunkiem

Jak nie należy przewozić ładunku – worki z nasionami bez żadnego zabezpieczenia

10/03/2016, Kategoria: ITD i GITD Autor: Bartosz Pokrzywiński

Wyobraźmy sobie ciągnik siodłowy z otwartą niskopodłogową naczepą, bez bocznych burt. Na naczepę, która niczym nie różni się od lawety, stawiamy kilkanaście wielkich worków z nasionami i ruszamy. Co się dzieje?

Jeśli chcemy zostać kierowcą zawodowym to jedną z najważniejszych pozycji na liście “Do zrobienia” jest ukończenie tzw. kwalifikacji wstępnej, a więc kursu na przewóz rzeczy. Podczas zajęć dowiemy się o tym, że należy mocować ładunek, a także poznamy różnego rodzaju sposoby na jego skuteczne zabezpieczenie.

Zabezpieczanie ładunku – po co?

Wykroczenia jak niezapięcie pasów czy rozmawianie przez telefon komórkowy podczas jazdy można jeszcze jakoś zrozumieć. Kompletnie nielogiczne jest jednak niezabezpieczenie ładunku czy nawet samo nieumocowanie go.

W praktyce, w najlepszym przypadku, na jednym z zakrętów ładunek spada nam z naczepy i musimy poradzić sobie z jego ponownym załadowaniem, nie mówiąc już o kosztach wynikających z uszkodzenia towaru.

Samochód ciężarowy z niezabezpieczonym ładunkiem

Kolejny przykład całkowicie niezabezpieczonego ładunku

Inspektorzy z WITD w Gdańsku zatrzymali do kontroli na autostradzie A1 ciągnik siodłowy z naczepą niskopodłogową, która nie była wyposażona w jakiekolwiek formy zabezpieczenia. Nie było plandeki, nie było nawet burt.

Co grozi za niezabezpieczenie ładunku?

Na naczepie stało kilkanaście wielkich worków typu big bag (plecione, w które wrzucamy gruz podczas remontu), wypełnionych nasionami i nawozami. Kierowca nie użył nawet pasów transportowych i w każdej chwili, na każdym zakręcie, w dziurze czy nawet podczas gorszych warunków pogodowych, worki mogły po prostu zsunąć się z naczepy.

Inspektorzy wręczyli kierowcy mandat karny w wysokości 600 zł i nakazali odpowiednio zabezpieczyć ładunek przed kontynuowaniem jazdy. Wyobrażam sobie miny kierowców wyprzedzających taką ciężarówkę przy prędkościach autostradowych.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress