Strona Główna » ITD i GITD » Inspekcja Transportu Drogowego włączona do policji – ostateczna decyzja?
Inspekcja-Transportu-Drogowego-2

Inspekcja Transportu Drogowego włączona do policji – ostateczna decyzja?

26/01/2016, Kategoria: ITD i GITD, Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie. Najnowsze doniesienia mówią o tym, że Inspekcja Transportu Drogowego zostanie jednak włączona do policji.

Na przełomie stycznia i lutego, czyli za kilka dni, ma zostać zakończony projekt MSWiA, który zakłada włączenie Inspekcji Transportu Drogowego do policji, czyli w praktyce likwidację ITD w takiej formie, w jakiej wygląda to obecnie.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński podtrzymuje, że przedwyborczy program Prawa i Sprawiedliwości zakładał wchłonięcie Inspekcji Transportu Drogowego przez policję, co powinno znacznie usprawnić funkcjonowanie tego organu.

Likwidacja ITD – ostateczna decyzja?

Dla ITD pracuje około 1500 osób w całej Polsce z czego 719 to inspektorzy, którzy zatrudnieni są według zasad kodeksu pracy, w przeciwieństwie do policjantów czy strażaków. W praktyce oznacza to, że wszelkiego rodzaju dyżury, praca w święty, weekendy czy popołudniami i w nocy stanowi pewnego rodzaju problem.

To jeden z głównych powodów, dla którego podjęta została taka decyzja. Nie tak dawno głównym argumentem rządzących było właśnie to żeby samochody ciężarowe również były kontrolowane poza godzinami pracy inspektorów ITD.

Wiceminister Zieliński zaznaczył także, że nie chodzi o przejęcie fotoradarów czy innych urządzeń będących obecnie własnością inspekcji, ale o ujednolicenie systemu, usprawnienie pracy i przede wszystkim, oddanie wszystkich rzeczy związanych z kontrolą drogową do policji.

Pozostaje nam czekać na projekt ustawy, według którego najprawdopodobniej inspektorzy przejdą dodatkowe szkolenie i wkrótce zasilą szeregi polskiej policji.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress