Strona Główna » ITD i GITD » Inspekcja Transportu Drogowego: rekordowa kara na kwotę 40 000 zł!
Inspekcja Transportu Drogowego kontrola pojazdu Mercedes Sprinter

Inspekcja Transportu Drogowego: rekordowa kara na kwotę 40 000 zł!

27/08/2014, Kategoria: ITD i GITD Autor: Bartosz Pokrzywiński

To była chyba najdziwniejsza kontrola Inspekcji Transportu Drogowego o jakiej się dowiedzieliśmy. Zakończyła się ona gigantycznym mandatem i groźbą ze strony kierowcy.

Jest końcówka tygodnia na drodze krajowej DK8 w pobliżu Dusznik Zdroju. Inspektorzy z kłodzkiego oddziału WITD we Wrocławiu zatrzymują do kontroli mały autobus Mercedes Sprinter, którym przeprowadzany jest regularny przewóz osób między Kudową Zdrojem, a Katowicami.
baner2

Inspekcja Transportu Drogowego – naruszony czas pracy kierowcy

Podczas przeprowadzania kontroli, jak to zwykle w przypadku autobusów bywa, we wnętrzu pojazdu znajdowało się kilku pasażerów, nerwowo oczekujących zakończenia zdarzenia. Niestety autobus nie mógł pojechać dalej, ponieważ okazało się, że kierowca dopuścił się kilku nadużyć związanych z czasem pracy:

– ośmiokrotnie przekroczył dopuszczalny czas pracy

– piętnastokrotnie przekroczył dopuszczalny czas jazdy bez wymaganej przerwy

– pięciokrotnie przekroczył maksymalny dzienny czas prowadzenia pojazdu

Wiele z przekroczeń dopuszczalnego czasu jazdy bez przerwy opiewało na ponad 5 godzin. Oznacza to, że kierowca bardzo często pokonywał nawet kilkanaście godzin bez przerwy, wożąc ludzi na górskich, niebezpiecznych trasach.

Inspekcja Transportu Drogowego – łącznie 40 000 zł mandatu

W związku z tym wobec przewoźnika wszczęto postępowanie w sprawie nałożenia kary w wysokości około 25 000 zł, a przez rażący charakter naruszeń, do Sądu Rejonowego w Kłodzku złożony został wniosek o postępowanie przeciwko samemu kierowcy, którego suma kar za naruszenia opiewa na kwotę 15 000 zł.

Po tym jak kierowca dowiedział się o tych kolosalnych kwotach, będąc pod wpływem emocji krzyknął do inspektorów WITD, że wraz z pasażerami w aucie wjedzie w przepaść. Inspektorzy potraktowali tę groźbę bardzo poważnie i wezwali kierowcę do uspokojenia emocji. Dodatkowo zabronili jechać kierowcy, do czasu aż odbędzie on obowiązkową przerwę.
baner2
Oczywiście kierowca posiadał ważne prawo jazdy, uprawienia do przewozu osób, a także badania psychologiczne. Według inspektorów ITD z Wrocławia na tej trudnej trasie między Kudową Zdrój, a Katowicami, przejazd powinna wykonywać podwójna obsada, a nie jeden kierowca. Właśnie tego typu zachowania, ignorowanie czasu odpoczynku i przekraczanie czasu pracy w niebezpiecznym, górskim terenie, może skończyć się tragicznie. Może gigantyczny mandat nauczy kierowcę Mercedesa myślenia.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

 • Bartosz Pokrzywiński

  Nie mieści mi się to w głowie – zagroził, że zjedzie w przepaść i żadnych zarzutów?

 • GieZlo

  Rozumiem, że zasłużył na karę, spowodował niebezpieczeństwo, bo przewoził ludzi, ale i tak uważam, wielkość kary jest absurdalnie duża!

  • Mania

   A w którym miejscu miałeś ten rejestrator?

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress