Strona Główna » ITD i GITD » Inspekcja Transportu Drogowego: nielegalne gigantyczne ładunki
Inspekcja-Transportu-Drogowego

Inspekcja Transportu Drogowego: nielegalne gigantyczne ładunki

17/11/2014, Kategoria: ITD i GITD Autor: Bartosz Pokrzywiński

Przyjęte jest, że zestaw samochód ciężarowy z naczepą lub przyczepą nie może mierzyć więcej niż 18,75 m. Wszystko co powyżej, to przewóz ponadgabarytowy, który wymaga specjalnych zezwoleń. Nie wszyscy tego przestrzegają.

Kolejny raport z pracy inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego. Tym razem przenosimy się do Głogowa, gdzie przez pracowników z oddziału ITD z Legnicy Dolnośląskiej prowadzone były nocne kontrole samochodów ciężarowych.

Karta do tachografu kilka sekund przed kontrolą

Zaczęło się od zatrzymania dwóch standardowych zestawów ważących niemal dokładnie 40 ton, a więc teoretycznie dokładnie tyle ile wynosi dopuszczalna norma. Standardowo jednak inspektorzy ITD sprawdzili godziny pracy kierowców i okazało się, że w obu przypadkach doszło do rażących naruszeń.

Inspekcja-Transportu-Drogowego-2

Pierwszy kierowca jeszcze kilkanaście minut przed kontrolą korzystał z magnesu neodymowego. Drugi z kolei włożył kartę do tachografu kilkanaście sekund przed kontrolą, a więc dopiero wtedy, kiedy zobaczył radiowóz ITD. 

Przewóz ponadgabarytowy bez zezwolenia – kara

Do kontroli zatrzymano jeszcze dwa zestawy przewożące ogromne ładunku ponadgabarytowe. Zagraniczny przewoźnik, niestety nie podano z jakiego kraju, zorganizował przejazd dwóch zestawów przewożących ogromne ładunki. Pierwszy ciągnik z naczepą mierzył 35, a drugi aż 38 m, czyli dwa razy więcej niż przewidują przepisy.

Tego typu pojazdy poruszające się bez zezwolenia muszą zostać usunięte z drogi, co tym razem okazało się sporym problemem. Biorąc pod uwagę bilans ITD z tego dnia – cztery kontrole, cztery nieprawidłowości, łatwo zauważyć, że inspektorzy bardzo długo typują ciężarówki do kontroli, skoro na ogół w 70, 80 czy tak jak teraz nawet w 100% przypadków wykrywają naruszenia przepisów.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress