Strona Główna » ITD i GITD » Gigantyczna suma kar 45 000 zł – aż 30 000 zł dla przewoźników i 15 000 zł dla załadowcy
Inspekcja-Transportu-Drogowego-2

Gigantyczna suma kar 45 000 zł – aż 30 000 zł dla przewoźników i 15 000 zł dla załadowcy

19/06/2015, Kategoria: ITD i GITD Autor: Bartosz Pokrzywiński

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Radomia prowadzili badania kontrolne ciężarówek na drodze ekspresowej S7. Ujawniono uchybienia na gigantyczną kwotę.

Tzw. patrol dynamiczny, czyli pojazd Inspekcji Transportu Drogowego wybiórczo zatrzymujący ciężarówki, kursował na drodze ekspresowej S7 w nocy z 15 na 16 czerwca. Podczas pracy inspektorów udało się przeprowadzić kilka kontroli masy, nacisków na poszczególne osie oraz wymiarów samochodów ciężarowych.

Inspekcja Transportu Drogowego – gigantyczne kary

Jednym z zatrzymanych pojazdów była ciężarówka przewożąca zbiorniki żelbetonowe. Podczas badania technicznego wykazano, że nacisk podwójnej osi napędowej na podłoże wynosi 22,7 tony, czyli o 3,7 tony powyżej normy. Ponadto pierwsza oś pojedyncza przyczepy wywierała 14,1 ton nacisku (4,1 t ponad normę), a druga 12,6 ton nacisku, czyli o 2,6 t powyżej normy.

Inspekcja-Transportu-Drogowego

Łącznie wykazano więc, że niebieski Man ważył 57,6 tony, przekraczając w ten sposób swój limit o 15,6 tony. To jednak nie wszystko, okazało się także, że cały zestaw był o 0,65 m dłuższy niż powinien.

Przy okazji zatrzymano do kontroli drugi pojazd przewożący stalową konstrukcję, a tutaj stwierdzono przekroczenie DMC o 9,8 tony i długości o 2,74 m. Łącznie przewoźnicy dostali karę 30 000 zł, a załadowcy tych towarów, którzy wiedzieli, że auta nie są przystosowane do ich przewozu, aż 15 000 zł.

Za sumę wszystkich kar, czyli 45 000 zł można by kupić przyzwoicie wyposażoną Skodę Fabię albo opłacić leasing ciężarówki na kilka ładnych miesięcy.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress