Strona Główna » ITD i GITD » Fotoradary w gminach jednak nie wrócą – GITD nie ma pieniędzy
Fotoradary

Fotoradary w gminach jednak nie wrócą – GITD nie ma pieniędzy

29/03/2016, Kategoria: ITD i GITD, Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Gminne fotoradary miały wrócić, a przynajmniej tak obiecywał obecny rząd. Okazuje się jednak, że nic z tego nie wyjdzie. Czy to dobra informacja dla kierowców?

Niedawno udało się zrobić „porządek” z gminnymi fotoradarami, które przez kilka lat utrudniały kierowcom życie. Urządzenia chowane po krzakach czy śmietnikach były zmorą wszystkich, którzy przejeżdżali przez małe miejscowości. Chwila nieuwagi i mandat, z którego pieniądze finansowały wyższe pensje strażników gminnych czy dyrektorów szkół.

Jeszcze w tym roku zapowiedziano jednak, że urządzenia te mają wrócić na drogi, ale tym razem będąc w posiadaniu Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Zgodnie z rozporządzeniem, poszczególne miasta i gminy wnioskowały już o przekazanie fotoradarów do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD).

Nie będzie nowych fotoradarów – GITD nie ma pieniędzy

Okazało się jednak, że wszystkie 38 wniosków z 94 fotoradarami zostało odrzuconych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Bardzo prostym powodem tego jest brak odpowiedniej ilości środków pieniężnych w posiadaniu GITD, które umożliwiłyby integrację tych urządzeń z systemem CANARD.

Straże miejskie i gminne straciły uprawnienia do korzystania z fotoradarów wraz z początkiem 2016 roku. Obecnie wszystkie tego typu urządzenia leżą gdzieś w magazynach, a te stojące przy ulicach są osłonięte folią.

Fotoradary w Warszawie

Co ciekawe, nawet w samej Warszawie przejęcie gotowych do uruchomienia urządzeń także blokuje brak środków. Miasto rozmawiało z GITD na temat zintegrowania fotoradarów z systemem CANARD, jednak nie udało się rozstrzygnąć problemu braku pieniędzy.

Warto wspomnieć, że same fotoradary gotowe do przekazania GITD w Warszawie warte są około 5 milionów złotych. Nic więc dziwnego, że władze miejskie nie mają zamiaru sfinansować ich przekazania.

Nie ma co ukrywać, na całej sytuacji skorzystają kierowcy, którzy dłużej będą mogli być bardziej spokojni, nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

  • Marco

    my kierowcy też nie mamy pieniędzy na mandaty, dobrze że ceny paliw są troche niższe. Można jeżdzić bezpiecznie, ale profilaktycznie włączyć Yanosika nie zaszkodzi

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress