Strona Główna » Nowości » FedEX przejmie TNT Express za 5 mld dolarów
Fedex

FedEX przejmie TNT Express za 5 mld dolarów

07/04/2015, Kategoria: Nowości Autor: Bartosz Pokrzywiński

Wygląda na to, że w branży kurierskiej szykuje się jedno z największych przejęć w historii tego biznesu. FedEx chce kupić TNT Express za kwotę 5 miliardów dolarów.

Jedne z największych firm w branży kurierskiej wystosowały oświadczenie. Za cenę 8 euro za jedną akcję firma FedEx kupi holenderską spółkę TNT Express, która od dłuższego czasu pogrążona jest w długach. Transakcja ma opiewać na kwotę około 4,8 miliarda dolarów i co zaskakujące jest to suma o blisko 30% większa od notowania giełdowego TNT z dnia 2 kwietnia.

FedEx kupuje TNT Express

Dwa lata temu na temat przejęcia holenderskiej firmy spekulowano w kontekście UPS, innego gigantycznego przedsiębiorstwa. Wtedy w grę wchodziła dużo większa kwota, bo aż 6,9 miliarda dolarów. Ostatecznie jednak oferta ta została wycofana ze względu na sprzeciw władz Unii Europejskiej. Obawiano się, że po tym zakupie mocna pozycja UPS w Europie doprowadzi do tego, że cały rynek starego kontynentu podzieli się pomiędzy UPS i DHL.

TNT-Express

Po przejęciu TNT Express FedEx będzie mógł powiększyć zasięg swoich usług transportu lotniczego oraz naziemnego na rynku europejskim. To kolejna część strategii Freda Smitha, prezesa FedEx, który chce zwiększyć zyski spółki do 1,7 miliarda dolarów.

Firma TNT Express od dłuższego czasu pogrążona była w kryzysie i od czterech lat przynosiła straty. Ratując się przed bankructwem wyprzedawano kolejne filie spółki, aż wreszcie na horyzoncie pojawił się nowy inwestor. Teraz pozostaje tylko zaakceptowanie transakcji ze strony rządu UE w Brukseli. To nie powinno być jednak problemem, ponieważ FedEx ma niewielki udział w rynku europejskim. Warto przypomnieć, że w 2012 roku spółka ta przejęła inną firmę kurierską Opek.

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress