Strona Główna » Encyklopedia » Transport - definicje » Przewóz na potrzeby własne

Przewóz na potrzeby własne - definicja

Przewóz na potrzeby własne - jest to taki przewóz drogowy, który może być wykonywany dopiero po uzyskaniu zaświadczenia potwierdzającego zgłoszenie przez osoby prowadzącej działalność gospodarczą przewozów drogowych w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej.

Zaświadczenie takie wydać może starosta, a w przypadku przewozu międzynarodowego należy ubiegać się o zezwolenie od Generalnego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Przedsiębiorstwa musi zgłaszać pisemnie wszystkie zmiany danych, najpóźniej do 14 dni. Zaświadczenie niezbędne do prowadzenia przewozu na potrzeby własne wydawane jest na okres do 5 lat.

Ponadto kierowca wykonujący taki przewóz musi być zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Umowa zlecenie lub umowa o dzieło nie jest akceptowana przez GITD. Jeżeli przewóz na potrzeby własne będzie prowadzony przez osobę niezatrudnioną na podstawie umowy o pracę, Główny Inspektorat Transportu Drogowego potraktuje to jako przewóz bez posiadania odpowiedniej licencji.

Za naruszenie tych przepisów grozi odmowa wydania nowego zaświadczenia przez okres 3 lat od upłynięcia ważności poprzedniego zaświadczenia.

Inne z tej kategorii:

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress