Karta kierowcy tachografu cyfrowego

Karta kierowcy do tachografu cyfrowego jest identyfikatorem kierowcy prowadzącego samochód ciężarowy korzystający z tachografu cyfrowego.

W pojazdach ciężarowych oraz autobusach zamontowane mogą być dwa typy urządzeń służących do pomiaru i zapisu danych: tachograf analogowy oraz tachograf cyfrowy.

Tachograf analogowy liczy sobie już ponad 30 lat i opiera się na zapisie danych na papierowych krążkach (tarczkach), które kierowca musi dodatkowo opisywać i przechowywać. Tarczka tachografu analogowego jest jednocześnie jedynym dokumentem świadczącym o zapisie danych, a więc w przypadku zgubienia tarczki na kierowcę może zostać nałożony mandat karny.

Karta kierowcy obowiązuje wszystkich tych kierowców, którzy poruszają się samochodami ciężarowymi lub autobusami wyposażonymi w tachograf cyfrowy. Obowiązkowo muszą ją posiadać także ci kierowcy, którzy obecnie wykonują przejazd ciężarówką z tachografem analogowym, ale w ciągu ostatnich 28 dni wykonywali przewóz towarów pojazdem wyposażonym w tachograf cyfrowy.

Obowiązkiem kierowcy posiadającego kartę kierowcy jest archiwizowanie danych, odczyt ich za pomocą specjalnego urządzenia lub czytnika z komputerem z karty kierowcy, powinien następować nie rzadziej niż co 21 dni, a z tachografu cyfrowego nie rzadziej niż co 3 miesiące.

Zarchiwizowane dane powinny być zabezpieczone np. poprzez naniesienie ich na płytę CD lub DVD. Istnieje możliwość rzadszego archiwizowania danych z tachografu cyfrowego pod warunkiem, że pojazd, który wyposażony jest w taki tachograf używany jest jedynie sporadycznie lub kierowca rzadko używa swojej karty kierowcy.

Karta kierowcy jest dokumentem, który wydaje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych i aby ją uzyskać należy złożyć odpowiedni wniosek o wydanie karty kierowcy. Okres oczekiwania na dokument wynosi od 2 do 4 tygodni. Karta kierowcy umożliwia identyfikację kierowcy oraz przypisanie do niego danych z tachografu takich jak czas jazdy, przerwa czy odpoczynek dobowy. Ponadto karta kierowcy umożliwia władzom ustalenie tego w jakiej godzinie kierowca poruszał się jakim pojazdem.

Karta kierowcy wydawana jest maksymalnie na 5 lat i nie może być to okres dłuższy niż data ważności prawa jazdy kierowcy. Do wniosku o wydanie karty kierowcy należy dołączyć odpowiednie załączniki:
- kserokopię prawa jazdy kierowcy w skali 2:1 awersu oraz rewersu prawa jazdy na jednej stronie A4
- fotografię kierowcy o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm podpisaną na odwrocie imieniem oraz nazwiskiem
- kopię dowodu wniesienia opłaty za wydanie karty na kartce A4

Inne z tej kategorii:

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress