Strona Główna » ITD i GITD » Dwa lata więzienia za manipulowanie przy tachografie!
Tachograf-analogowy

Dwa lata więzienia za manipulowanie przy tachografie!

12/05/2015, Kategoria: ITD i GITD, Nowości, Prawo Autor: Bartosz Pokrzywiński

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowuje nowelizację ustawy o systemie tachografów. Za machlojki z urządzeniem grozić będą nawet dwa lata więzienia.

Manipulowanie przy tachografie, przekłamywanie czasu pracy kierowcy, korzystanie z dwóch kart, to największa zmora polskich firm transportowych. Jeżeli konkurencja oszukuje to ja też muszę żeby pozostać na rynku i żeby moja firma mogła funkcjonować – to najczęstszy sposób myślenia tych przedsiębiorców, którzy zmuszają kierowców do manipulowania przy tachografie i przekłamywania czasu pracy.

W praktyce cierpią na tym wszyscy, bo nie dość, że jazda często nawet kilkanaście godzin bez odpoczynku jest niebezpieczna, to dodatkowo wyniszcza rynek i doprowadza do wyścigu szczurów, nieuczciwej konkurencji.

Tachograf – kary dla kierowców i przedsiębiorców

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju postanowiło zrobić porządek z tego typu procederem poprzez zaostrzenie kar za wszelkiego rodzaju machlojki związane z czasem pracy. Inspektorzy Transportu Drogowego otrzymają teraz nowe uprawnienia, w myśl których jeżeli podczas kontroli zaistnieje podejrzenie, że kierowca lub przedsiębiorca mogli manipulować przy tachografie samochodu ciężarowego, pojazd zostanie odesłany do wskazanego warsztatu.

Na miejscu dokładnie sprawdzone zostanie urządzenie rejestrujące czas pracy. Koszt takiej usługi to 100 zł, jeżeli natomiast wszystko będzie w porządku, wówczas koszty te pokryte zostaną z budżetu skarbu państwa. Jeśli jednak dojdzie do wykrycia nieprawidłowości, za usługę zapłacić będzie musiał przedsiębiorca.

Tachograf-Siemens

Nowelizacja ustawy zakłada także zaostrzenie kar za tego typu uchybienia. Jazda ciężarówką bez tachografu “kosztowała” będzie 3000 zł. Tej samej wysokości grzywna zostanie nałożona za wykrycie nieprawidłowości w działaniu urządzenia, czyli stosowanie np. magnesów neodymowych.

Przeróbki tachografów – nawet 2 lata więzienia

Dodatkowo jednak za nierejestrowanie danych z tachografu na karcie kierowcy lub tarczkach wykresowych, mandat ma wynosić dodatkowe 5000 zł. Tej samej wysokości kara zostanie nałożona na kierowcę lub przedsiębiorcę za ingerowanie w zapisane już dane. Za każdy brakujący wpis na wykresówce trzeba będzie zapłacić 50 zł.

Najsurowsza kara będzie jednak dla firm ingerujących w działanie tachografu czy nawet reklamujących urządzenia służące do manipulacji urządzeniami rejestrującymi czas pracy kierowcy. Tutaj mowa już o karze pozbawienia wolności do 2 lat. Dotyczyć będzie to także tych, którzy będą modyfikowali dane osobowe rejestrowane przez tachograf.

Jeżeli więc nowelizacja ustawy wejdzie w życie coraz mniej będzie się opłacało kombinować z czasem pracy kierowcy, a to powinno doprowadzić do zniwelowania nieuczciwej konkurencji na polskim rynku transportowym.

źródło: tacholab

Parkingi TIR

Mapa Parkingów TIR na terenie całej Europy. Zaplanuj podróż i znajdź parking dla siebie.

Zakazy Ruchu

Zakazy ruchu samochodów ciężarowych w Europie.
Sprawdź kiedy nie możesz jeździć ciężarówką.

Odcinkowy Pomiar Prędkości

Sprawdź mapę punktów, w których prowadzony jest odcinkowy pomiar prędkości.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress